YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'dan imaj çalışması: Kahraman, fedakar polisler!..
Mültecilere kapılarını kapatan Avrupa, dünya üzerindeki imajını düzeltmek için viral reklam operasyonu düzenliyor. Danimarkalı bir polisin mülteci çocukla oynarken(!) çekilip servis edilen görüntülerinden sonra bir PR çalışması da Hollanda'dan geldi.
Avrupa'dan imaj çalışması: Kahraman, fedakar polisler!..
17 Kasım 2015 / 14:40 Güncelleme: 17 Kasım 2015 / 14:55

Suriye'de ülkelerindeki iç savaştan kaçıp sınırlara sığınan insanlara kapılarını kapatan Avrupa'da oynanan oyun deşifre oldu.

Her gün bir yeni 'kahraman' polis çıkartan Avrupa, mültecilere çelme takan insanlarını unutup, fotoğraflar ve fotoğraflar üzerine yazılan kurgusal olaylarla imajını düzeltmeye çalışıyor. 

Danimarkalı polis oyun oynuyordu

Yapılan ilk başarılı PR çalışması Danimarka'dan gelmiş, mülteci bir çocukla oyun oynayan 'fotomodel' görünümlü bir polis memurunun fotoğrafı tüm dünyaya servis edilmişti. Dünyanın her yerinden polise hayranlık mektupları yağmıştı.

danimarkali-polis-multeci-cocuk9.jpeg

Şimdi de sıra Hollanda'da...

Son günlerde piyasaya sürülen fotoğraf ve hikayesi de şu şekilde,

Hollanda'nın Eindhoven kentinde 5 çocuklu bir anne kan şekeri düşerek fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Çocuklarına bakmak ise polislere kaldı. O sırada çekilen bir fotoğrafı da kentin polis departmanı Facebook sayfasından paylaştı ve Hollanda polisi anında dünya çapında sempati kazandı.

Polisler bulaşık yıkarken çekilen fotoğrafın ardındaki hikayeyi, kentin polis yetkilisi açıkladı. Hastaneye kaldırılan ve 5 çocuğunun bakımını üstlenecek kimsesi bulunmayan bir kadının yardım çağrısına polis yetişti. Çocuklara bakacak kimse bulunamayınca olaya polisler el attı ve çocukların bakımını üstlendiler. Polisler çocukların hem yemeğini hazırladı hem de bulaşıkları yıkadı.

Polisler, bu yardım sırasında çektikleri bir selfie'yi de "Polisliğin diğer yüzü" başlığıyla Facebook'tan paylaştı. Eindhoven polisi, "Geçen hafta meslektaşlarımız Woensel-Noor'dan bir çağrı aldı. Kan şekeri düşerek fenalaşan bir kadın için ambulans çağrıldı ve gözlem altına alınması için hastaneye kaldırıldı. Ancak evinde 5 çocuğu vardı. Polisler evde kalıp bir süre daha kalıp çocuklarla ilgilenecek birisinin gelmesini beklediler. Çocuklar henüz yemek yememişti. Memurlarımız onlara yemeleri için bir şeyler hazırladı. Memurlarımız çocuklara yumurtalı sandviç ve meyve hazırladılar ve sonra da dişlerini fırçalamalarını sağladılar."

Eindhoven Polis Biriminin fotoğrafla birlikte Facebook'tan paylaştığı bu hikayete internette hızla viral oldu.

12238298_1912508422105541_3953451749324362531_o.jpg

Mülteci babaya tekme unutulmadı

Avrupa ülkelerinde yükselen bu tanıtım çalışmaları sürerken mültecilere yapılan skandallar da unutulmadı. Macaristan'da bir kadın kameraman kucağında oğlu ile polisten kaçmaya çalışan göçmen babayı, çelme atarak yere düşürmüştü.

Macar gazeteci sığınmacıya çelme taktı

Türk askerinin ve polisinin 'dil, din, ırk yardımı gözetmeksizin' bir değil milyonlarca insana yardıma koşması ise Avrupa görmezden gelse de milyonlarca yardıma muhtaç vatandaşın aklından çıkmayacak.

Sözde insan hakları savunucu Avrupa, insanlığına çelme taktı

ask2

ask3

ask4

 

KANALAHABER.COM / BURAKBİBER

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler