YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'dan 15 Temmuz itirafı: Charlie Hebdo kadar destek vermedik
Darbe girişiminin ardından Türkiye'ye destek vermeyen Avrupa'dan itiraf niteliğinde açıklama geldi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, "Charlie Hebdo saldırısında verdiğimiz desteği, 250 insan ölmesine rağmen Türkiye'ye veremedik" dedi.
Avrupa'dan 15 Temmuz itirafı: Charlie Hebdo kadar destek vermedik
13 Ağustos 2016 / 16:03 Güncelleme: 13 Ağustos 2016 / 16:14

Avrupa Birliği liderlerini 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'ye yeterli desteği vermemekle eleştiren Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland ''Türkiye yollarını ayırma kararı verebilir'' uyarısında bulundu.

Norveç televizyon kanalı NRK'ya konuşan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland, Türkiye'deki muhalefetin de darbe girişiminin ardından yeterli desteği görmemekten endişe duyduğunu belirterek ''Charlie Hebdo ve Avrupa'da diğer saldırılardan sonra, bunların hepimize karşı yapılmış saldırılar olduğunu söyledik. Ancak Türkiye'de 250 insan ölmesine rağmen Türkler, hiç kimsenin yanlarında olmadığı duygusundalar. Ülkedeki muhalefet Türkiye'ye gösterilen yetersiz desteğin Avrupa'yı, Türkiye'deki gelişmelerde sadece seyirci konumuna getirmesinden endişeli'' diye konuştu.

"Darbe girişimini kınamazsak inandırıcı olmaz"

Beraberindeki heyet ile birlikte 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet liderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile görüşen Thornbjörn Jagland ''Ziyaretim sırasında Türkiye'deki insan hakları konusundaki endişelerimi açık şekilde belirttim.

Ancak siz darbe girişimini kınamıyorsanız bunda bir inandırıcılık olmaz. Muhalefet darbe girişiminden sonra Avrupa'nın gelecekteki gelişmeler üzerinde etkisinin azalacağını söylüyor. Bu benim de korktuğum bir durum.'' dedi.

Yapılaması gereken şey; Türkiye ile diyalog

Thornbjörn Jagland ''Şu an yapılması gereken en önemli şey Türkiye ile hem hükümet, hem muhalefet hem de halen aktif olan insan hakları kuruluşları ile açık bir diyalog yürütmektir'' diye konuştu.

Charlie Hebdo saldırısı

7 Ocak 2015'te Fransa'nın başkenti Paris'te merkezi bulunan mizah dergisi Charlie Hebdo'nun merkezine saldırı düzenlenmiş, 11 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı Yemen El-Kaide'si üstlenmiş ve saldırının ardından tüm dünya Paris'e destek vermiş, terörü lanetlemişti.

Avrupa liderlerinin hepsi, Paris'te teröre lanet yürüyüşüne katılmış ve tek mesaj vermişti. Yürüyüşe, Türkiye'den de eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılmıştı. Ancak Türkiye, ne PKK ve DAEŞ'in terör saldırılarında ne de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Avrupa ülkelerinden böyle bir destek görmedi.

r1-060.jpg

 // ÇaKıR
Geçti artik yavrum bu saatten sonra kivirmanizin hic bir anlami yokk TURK TOPLUMU AVRUPA DEFTERİNİ 16 TEMMUZ SABAHİ KAPATTİ. Siz 54 yildir size cekilmeyen restin bi 53 yik daha cekilemeyecegini sandiniz ama isler istediginiz gibi gitmedi. Simdi tekrar Turkiyeyi yaniniza almak icin yeni bir iki yuzlu politikaya basladiniz. Dedigim gibi o defterler kapandi BUNDAN SONRA SİZ TURKİYENİN PESİNDE 54 SENE KOSUN BAKALİM TEKRAR SİZE YUZUMUZU CEVİRİCEKMİYİZ....
14 Ağustos 2016 03:51
1
 // 1
inandırıcı lik deil samimiyet olsun siz anca kendinizi kandirirsiniz. .....
13 Ağustos 2016 19:40
1918 de istanbul artık bizim oldu diyen italyan komşuyu unutmayın...
 // hursit dilaver
hemen gevşemeyin.''işte avrupa bizi anladı,hata ettiğini biliyor,suçunu kabul ediyor gibi KÖYLÜ AKLIYLA HAREKET ETMEYELİM.bunların umurunda değil 250 şehit .dertleri tayyip bey devrilemedi ve işgal edemedik.dert bu.EGER DARBE BAŞARILIP İŞGAL DE GERÇEKLEŞSEYDİ, AVRUPA VE ABD HEYETLERİ TÜRKİYEYE DOLARDI.bizi şapur şupur öperlerdi o cenabet ağızlarıyla..gelmelerinin sebebi bizi tebrik değil, nerden ne koparırım olurdu.O YALI SAHİPLERİNİN YERİNDE ŞİMDİ YELLER ESİYOR OLACAKTI.hep el değiştirecekti....
13 Ağustos 2016 Cumartesi 17:04
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler