YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'daki Türkler sandık başında
Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Şen: "Şu ana kadar Berlin'de yaklaşık 10 bin vatandaşımız oyunu kullandı. Almanya çapında ise bugün itibarıyla 100 bini geçeceğiz diye düşünüyorum. Hafta sonuyla bu sayının daha da artacağını umuyoruz"
Avrupa'daki Türkler sandık başında
15 Mayıs 2015 / 15:38 Güncelleme: 15 Mayıs 2015 / 15:46

Türkiye'deki 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Avrupa'da Türklerin yoğun yaşadığı Berlin'de oy verme işlemi devam ediyor. Almanya'da ilk yedi günde oy kullananların sayısı yaklaşık 90 bin olurken bugün itibarıyla oy kullananların sayısının 100 bini aşması bekleniyor.

Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, AA muhabirine, seçimle ilgili yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar Berlin'de yaklaşık 10 bin vatandaşımız oyunu kullandı. Almanya çapında ise bugün itibarıyla 100 bini geçeceğiz diye düşünüyorum. Hafta sonuyla bu sayının daha da artacağını umuyoruz" dedi.

Yoğunluğun devam etmesini beklediğini ifade eden Şen, "Seçim, 8 Mayıs'ta başladı ve 31 Mayıs'a kadar sürecek. Bütün tatil günleri buna dahil" diye konuştu.

Başar Şen ilk günlerde kendilerini çok da memnun etmeyen bir katılım olduğuna işaret ederek, katılımın her geçen gün artmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

Şen, her gün en az bin seçmenin tatil günlerinde ise iki bin den fazla seçmenin oy kullandığını belirterek bunun böyle devam etmesini ümit ettiklerini söyledi.

Seçimler için hazırladıkları alandan çok memnun kaldıklarını belirten Şen, vatandaşların en fazla bir kaç dakika bekledikten sonra oy verdiğine işaret ederek, "Alanımız iyi, vatandaşlarımız yapacaklarını biliyorlar. Nüfus cüzdanları veya pasaportlarıyla gelmeleri gerekiyor ve oylarını kullanabiliyorlar" şeklinde konuştu.

Berlin CHP Derneği Başkanı Sonay Ataç ise "Bugün seçimlerde birinci haftayı doldurmuş oluyoruz. Katılım ilk iki gün sönüktü ancak pazar günü veAnneler Günü binin üzerine çıkıldı. Şu anda hafta arası olduğu için konsoloslukta işlem yaptırmaya gelen vatandaşlar, aynı zamanda oyunu kullanıyor. Bu da çok büyük bir avantaj" dedi.

Seçimlerde şimdiye kadar büyük bir sıkıntı yaşamadıklarını dile getiren Ataç, "İnsanlar vaktinde geliyor ve kuyrukta fazla beklemeden, beş dakika içinde oyunu kullanıp evlerine gidiyorlar. Organizasyon gayet iyi, katılım da iyi. Bir şikayetimiz yok" ifadelerini kullandı.

Berlin'de Sandık Saklama ve Ulaştırma Komisyonu'nun AK Parti üyesi Ömer Bülent Sever, şimdiye kadar katılımın beklenin biraz altında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde vatandaşlarımız ilk defa oylarını kullanabiliyorlardı. O zamanki seçimlere olan katılım biraz düşük olmuştu. Gerek randevu sistemi olsun gerek yaz tatiline denk gelmesi. Vatandaşların genel seçime katılımlarının daha fazla olmasını bekliyoruz. Şu an katılımın daha yüksek olduğunu görüyoruz. Tabi ki seçim 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Bu sürede vatandaşların ilgisinin artacağını tahmin ediyoruz."

Sever, organizasyonda ciddi bir sorun yaşamadıklarını ifade ederek, gayet güzel bir seçim atmosferinin olduğunu ve vatandaşların nezih bir ortamda oylarını kullandığını belirtti.

Öte yandan, oyunu kullanan Abdullah Yılmaz adlı seçmen vatandaşlık görevini yerine getirdiğini ifade ederek, "Mutluyum ve herkesin vatandaşlık görevini yerine getirmesini diliyorum. Bu bizim için büyük bir vazife" dedi.

Almanya'da dini tatil olması nedeniyle dün 13 başkonsolosluk bölgesinde, toplam 25 bin 665 kişi oy kullanmıştı.

Almanya'da ilk yedi günde toplam 13 başkonsolosluk bölgesinde yaklaşık 90 bin oy kullanıldı. Buna gümrük kapılarındaki sandıklar da eklendiğinde toplam rakam 102 bini geçti. Bir milyon 400 bin seçmenin bulunduğu Almanya'da şu ana kadar gümrük kapılarındaki oylar da dahil olmak üzere oy kullanma oranı yüzde 7,28 olarak gerçekleşti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler