YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'da kiliseler cami oluyor
Avrupa'da kiliseler cami oluyor
05 Şubat 2016 15:30
Avrupa'da cemaatsizlikten dolayı satılığa çıkarılan kiliseleri satın alan müslümanlar bunları camiye dönüştürüyor

Avrupa'da ilgisizlik nedeniyle kapılarına kilit vurulan kiliselerden bazıları Müslümanlar tarafından satın alınarak camiye dönüştürülüyor.

Belçika'nın başkenti Brüksel'in Schaerbeek mahallesindeki Gesu Kilisesi yıllardır kapalı. Sığınmacı yurdu haline gelen kilise, 2013 yılındaki operasyonla boşaltılırken, şimdilerde Azizlerin heykelleri ile süslü merdivenleri evsizlere yuva olmuş durumda. Yanındaki manastır ise artık 5 yıldızlı bir otel olarak hizmet verecek.

Gesu Kilisesi'nin kaderini, Avrupa'nın diğer ülkelerindeki birçok Hristiyan mabedi de paylaşıyor.

KİLİSELER ARDARDA KAPANIYOR

Araştırmalara göre İngiltere'de her sene yaklaşık 20 kilisenin kapısına kilit vuruluyor. 2015 yılı ortasına kadar Danimarka'da neredeyse 200 kilisenin kapatıldığı kayıtlara geçerken, Almanya'da son 10 yılda 515 kilisede çan sesleri sustu. 

Hollanda'da ise Katolik dini liderler, ülkede 10 yıl içinde yaklaşık bin 600 olan kiliselerinin 3'te 2'sinin, Protestanlar ise gelecek 4 yıl içinde yaklaşık 700 kilisenin kapanacağını öngörüyor.

KİLİSE CEMAATİ AZALDI

Kiliselerin kapanmasının sebebi ilgisizlik. Amerikan Georgetown Üniversitesi'nin 2012 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, Avrupa'da kiliseye düzenli gidenlerin sayısı giderek düşerken ateistlerin sayısı artıyor.

Fransız Halk Görüşü Enstitüsününe göre ülkede düzenli kiliseye gidenlerin oranı, toplam nüfusun sadece yüzde 4,5'ini oluştururken, halkın yüze 71'i dini, hayatlarında etkin bir unsur olarak görmüyor. 

Avrupa Sosyal Araştırma Merkezinin 2012 yılındaki raporuna göre ise diğer ülkelerde de durum çok farklı değil. Dini aidiyetin nispeten güçlü olduğu ülkelerden İrlanda'da yüzde 49 ile nüfusun yarıya yakını haftada en az bir kez kiliseye gittiğini söylüyor. Bu oran, İtalya'da yüzde 39, İspanya'da yüzde 25, İngiltere'de yüzde 21, Almanya'da yüzde 11 ve Danimarka'da yüzde 6'ya kadar iniyor.

2030 YILINDA AVRUPA'DA MÜSLÜMAN NÜFUS 58 MİLYON OLACAK

Avrupalı Hristiyanların kiliselere gösterdiği ilgi azalırken kıtada Müslümanların sayısı artıyor. Pew Araştırma Merkezinin yaptığı çalışmaya göre, Avrupa'daki Müslümanların sayısı 2030 yılında toplam nüfusun yüzde 8'ine ulaşarak 58 milyon olacak. 

Artan bu sayı, cami ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Kapalı kiliselerin bakım masrafları nedeniyle satılığa çıkarılması karşısında Müslümanlar bunları satın alarak camiye dönüştürmeye başladı.

BELÇİKA

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Gesu Kilisesi yıllardır kapalı. Bir süre göçmenlerin sığındığı yapı, 2013 yılındaki operasyonla boşaltılırken, şimdilerde Azizlerin heykelleri ile süslü merdivenleri evsizlere yuva olmuş durumda.

HOLLANDA

Hollanda’da kiliseden camiye dönüştürülen yapı sayısı 10’dan fazla. Hollanda Diyanet Vakfı’na (HDV) bağlı Amsterdam’daki Fatih Camisi, 1982 yılında Türkler tarafından satın alınarak camiye dönüştürüldü.

 

DÜNYA BÜLTENİ

biz de yer ariyorduk
 // ferruh
bizim camiler hizmet icin bize yetmiyor para babalarimiz icin magfiret imkani acilmisken firsati kacirmasalar iyi olur gunes batidan dogmaya basliyor iste...
05 Şubat 2016 17:13
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler