YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'da başörtüsü yasağına yeşil ışık
Avrupa'da başörtüsü yasağına yeşil ışık
01 Haziran 2016 11:28
Avrupa Adalet Divanı'na sunulan bir bilirkişi raporunda işyeri sahiplerinin çalışanlarına başörtüsünü yasaklayabileceği savunuldu.

Avrupa Adalet Divanı'nda görülen bir davada görüşüne başvurulan bilirkişi heyeti, iş yerinde başörtüsü yasağının belirli şartlar altında uygulanabileceğini savundu.

DW'de yer alan habere göre Avrupa Adalet Divanı Genel Savcısı Juliane Kokott, Divan'a sunulan karar tavsiyesi niteliğindeki bilirkişi raporunda, 'işverenin gözle görülür siyasi, felsefi ya da dini işaretleri genel olarak yasaklamış olması durumunda başörtüsü yasağı için gerekçenin oluşmuş olabileceği' sonucuna ulaştıklarını belirtti.

Bu durumda kişinin dininden dolayı doğrudan bir ayrımcılığın söz konusu olmadığını kaydeden Kokott, ancak yasağın dinlere karşı önyargılar ve klişelere dayanamayacağını vurguladı.

Belçika'da resepsiyonda çalışan Müslüman bir kadın, işe artık başörtülü gelmek istediğini bildirdiğinde işine son verilmiş, Belçika Yüksek Mahkemesi hakimleri konunun AB'deki ayrımcılık yasağı açısından aydınlatılması için Avrupa Adalet Divanı'na başvurmuştu.

Avrupa Adalet Divanı'nın kararının birkaç ay içinde çıkması bekleniyor. Avrupa Adalet Divanı hakimleri genelde, kendilerine sunulan bilirkişi raporu doğrultusunda hareket ediyor.

 // Şule Bayraktar
Avrupa da ahlaksız yayınlar ve sapıklıklara özgürlük mücadelesi verilirken ve özgürlerken teröre yalnız Pkk ya göz yumulup destek verilirken bu iğrenç İslamofobiyi ve çok saçma ve zulüm olarak gördüğüm başörtüsü yasağını her nerelerde uygulanıyorsa şiddetle kınıyorum....
02 Haziran 2016 00:52
biribana anlatsın
 // muammer bekaroğlu
ben ilkokul mezunuyum,televizyonlarda ahkam kesen akademisyenlerden bazıları laikliği anlatıyorlar,bana fransadaki laikliği biranlatsınlarda öğreneyim hiçolmazsa bu okumuş gözüken birkısım sahde akademisyenleride tanımış oluruz,bunlar bana hala laikliği anlatıyorlar tv.lerde bunlarda utanmada kalmamış...
01 Haziran 2016 Çarşamba 14:01
ŞAŞIRMADIM
 // ismail emre
Kendimizi neden yoruyoruz bunlara dert anlatmak için bırakın islam düşmanlığı yapsınlar bin yıldır medeniler di şimdi mi bozuldular? İş olacağına varır elbet iyi olmayacak rahat yerden yazıyorum ama resim benden büyükse gerçekte budur......
01 Haziran 2016 Çarşamba 12:00
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler