YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa polise geniş yetkiler veriyor, bizimkini mumla aratır!
Türkiye iç güvenlik paketiyle emniyet güçlerinin yetkilerini artırmayı tartışırken, birçok Avrupa ülkesinde polisin geniş yetkileri dikkat çekiyor.
Avrupa polise geniş yetkiler veriyor, bizimkini mumla aratır!
16 Şubat 2015 / 08:37 Güncelleme: 16 Şubat 2015 / 08:51

Ülkelere göre güvenlik kanunları şöyle:

İNGİLTERE: Şüpheli görülen kişi arama izni olmaksızın gözaltına alınabiliyor. Polis, bir kişiyi evinde ya da aracında gözaltına aldıysa bu yerlerde izinsiz olarak delil toplamak için arama yapabiliyor. Zanlılar, ağır suçlarda ise 96 saat gözaltında tutulabiliyor. Göstericilere tazyikli su kullanılmazken, molotof yasaklı silah sayılıyor.

ALMANYA: Ülkede gösteri yapılabilmesi için 48-72 saat önce izin alınması gerekiyor. Kamu güvenliğinin tehlikede olması halinde ise gösteriler yasaklanabiliyor. Polis gerekirse orantılı olarak gaz ve tazyikli su kullanabiliyor. Federal Suç Dairesi, terörle mücadelede “önleyici” soruşturmalar yapabiliyor.

FRANSA: İç güvenliğin tehlike altında olduğu durumlarda Fransa'da “Vigipirate planı” devreye sokuluyor. Plan, belli yerlerde askeri denetim ve polis kontrollerinin artırılması gibi tedbirleri öngörüyor. Ülkede makul şüpheliler 48 saat gözaltında tutulabiliyor.

İSPANYA: Mahkeme izni olmadan ülkede evlerde arama yapılamıyor. Ülkede polis bir kişiyi en fazla 72 saat gözaltında tutabiliyor. Gösteriler ise belediyeden izin alınarak yapılabiliyor. İtiraz edilmesi halinde ise mahkeme kararıyla yasaklanabiliyor.

HOLLANDA: Esrar satışının bile legal olduğu ülkede protestolar belirli yerlerde ve önceden izin alınarak düzenlenebiliyor. Tehlikeli durumlarda polis, biber gazı, cop ve gerekirse silah kullanma hakkına sahip. Ayrıca polis, görev saatleri dışında da silah taşıyabiliyor.

bundan
 // ali
Yaklaşık iki yıl kadar önceydi ekranda bir emniyetçi Londrada bir otelde kaldığını oraya kurs veya seminer amaçlı gittiğini akşam dışarıya çıkmak istediğinde otel görevlisinin kendisine yanınıza hiç para almamazlık etmeyin çokda para taşımayın uyarısında bulunduğunu hiç para taşımazsa parayı çıkar diye gaspçının kendisini öldürebileceği uyarsını yaptığını söylemişti.Sanırım aynı durum ABD şehirlerindede söz konusu.Üstelik caydırıcı yasalara rağmen.Sanırım bunda uyuşturucu kullanımının etkisi büy...
16 Şubat 2015 Pazartesi 14:29
Yazboz'da
 // yaşar
Birkaç gün önce Madsen adlı zat fabrikasyon eylem tabirini kullandı.Zannedersem bizim İstiklal caddesi başı ve sonunda sürekli eylem yapanları ve benzeri eylemleri kasdediyordu.Gelişmiş ülkeler devlet otoritesini adaleti özgürllüğü sarsmamak için çaba harcarken bizlerde kadrolu kaoscuların özgürlüğüne helak gelmesin diye çaba harcayan çokcada insanımız var...
16 Şubat 2015 Pazartesi 13:47
e guzel
 // N. Sari
sayin e guzel , sunu bilki avrupa , yani Hollanda okul burlarini kaldirdi.Verdigi burs simdi kredi olarak veriyor ve okul bitipte ise baslayinca geri oduyorsun.Yazarken biraz arastir ve dudunde yaz !...
16 Şubat 2015 Pazartesi 13:31
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler