YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Parlamentosu'nun tek derdi Türkiye!
Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri Türkiye ilişkilerini müzakere etmek için bir araya geldi. Vekillerin "Muhalefeti yıpratmadan Erdoğan'ı hedef alacak enstrümanlarımız var" sözleri toplantıya damgasını vurdu.
Avrupa Parlamentosu'nun tek derdi Türkiye!
13 Eylül 2017 / 20:10 Güncelleme: 13 Eylül 2017 / 20:15

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda milletvekilleri Türkiye ilişkilerini tartışmak için toplandı. Vekiller, "Elimizde muhalefti yıpratmadan Erdoğan'ı hedef alacak bir enstrümanımız var, o da Gümrük Birliği'nin genişletilmesi konusu. Aynısı, Türkiye'ye yapılan silah ihracatı için de geçerli" dedi.

Avrupa Birliği'nin (AB) Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn'ın açılış ve kapanış konuşmasını yaptığı oturumda bir çok milletvekili söz alarak, AB Komisyonu ve Konseyi'ni Ankara'ya yumuşak davranmakla suçladı.

TÜRKİYE'NİN RUSYA İLE İLİŞKİLERİ RAHATSIZ ETTİ

PKK'nın Suriye'deki faaliyetlerinden her fırsatta övgüyle bahseden İngiliz AP vekili Charles Tannock, Türkiye'nin dış politakasının AB'yle tezat durumda olduğunu iddia etti. "Son olarak Rusya'dan 2.5 milyar dolara S400 füze savunma sistemi alınmasını gördük. Bu karar sadece Rusya ve Batı arasındaki gerilimi gözardı etmiyor, aynı zamanda Suriye'deki AB politikalarına da ters bir durum. Türkiye'nin PYD karşı yürüttüğü harekatlar da başka bir örnek. Ayrıca [Güney] Kıbrıs'ın kendi karasularında petrol arama faaliyetlerini de taciz ediyorlar.''

MUHALEFET YIPRATILMADAN ERDOĞAN HEDEF ALINACAK

Alman milletvekili Ska Keller, "Erdoğan'ına yaptıkları güçlü bir Avrupa yanıtı verilmeli" diye sözlerine başlayarak, AB'ye yapılmasını istediği maddeleri sıraladı. "Elimizde muhalefti yıpratmadan Erdoğan'ı hedef alacak bir enstrümanımız var, o da Gümrük Birliği'nin genişletilmesi konusu. Aynısı, Türkiye'ye yapılan silah ihracatı için de geçerli. Türkiye, PKK ile bir savaşın içinde ve bugün AB ülkelerinden Türkiye'ye silah satılıyor. Bırakın fabrika dolusu silahları, bir tek silah bile oraya yollanmamalı."

HAPİSTEKİ TERÖRİSTLERİ BAHANE EDİYORLAR

Liberaller Başkanvekili Alexander Graf Lambsdorff, Avrupalıların 77'isinin Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğunu ve bu yüzden Komisyonun yapacağı şey üyelik müzakerelerine bir an önce son vermek için adım atmak olduğunu savundu. "Bir çok konuda konuşalabilir, Hapse girenler çıkmadıkça diyalog sürdürülemez." Lambsdorff, Türkiye konusunda havlu atılmadıkça, AP kürsüsünden bir daha Türkiye adına yorum yapmayacağını söyledi.

TÜRKİYE'NİN SEYAHAT UYARISI AVRUPA'YI KARIŞTIRDI

Hristiyan Demokrat Grubu Milletveki Renate Sommer, AB Komisyonu ve Konseyi'nin Türkiye'ye karşı tavır almadığını savunup, kriz durumunun değişmesi için beklediklerini iddia etti. "AB kendini gülünç duruma sokuyor, mesela Türkiye'nin Almanya'ya seyahat uyarısı yapması gibi. Şu net ki, Gümrük Birliği'ni şuan güncelleyemeyiz ve şunu Türk halkına iyi anlatmalıyız: bizim Türkiye'ye ihtiyacımızdan çok onların bize ihtiyacı var. Ekonomik yaptırımların uygulanması da işe yarayabilir."

"GERÇEK HASTA ADAM AVRUPA'DIR!"

Türkiye'yi Kıbrıs'ı işgal etmek ve teröristlere yardım etmekle itham eden Fransız AP Milletvekili Edouard Ferrand, müzakerelerin bir an önce sona erdirilerek Ankara'nın cezalandırılması gerektiğini savundu. "100 yıl önce Türkiye için Avrupa'nın hasta adamı diyorduk ama bugün bence gerçek hasta adam AB'dir. Boşu boşuna Türkiye ile müzakere ediliyor. Yanlış yoldasınız. Hem kendi zamanınızı hem de Türkiye'nin vaktini çaldınız bu anlamsız müzakerelerle."

TEK ARZULARI TÜRKİYE İLE PKK/PYD'Yİ MASAYA OTURSUN

Polanya'lı vekil Janusz Korwin-Mikke, "Türkiye sınırında yeni bir Kürdistan var. Türk ordusu saldırmak için hazır bekliyor. AB, Türkiye'yi PYD ile bir anlaşmaya zorlamalı" derken, Rum vekil Neoklis Sylikiotis AB'nin Türkiye'yi Güney Kıbrıs'ı tanımaya ve PKK ile çözüm sürecine oturmak için baskı yapmaya çağırdı. "Eğer değişen bir şey olmayacaksa Gümrük Birliği'ni güncellememeli."

TEK DERTLERİ TÜRK EKONOMİSİNİN ZARAR GÖRMESİ

Angel Dzhambazki Türkiye'nin tarihsel, kültürel ve geleneksel olarak bir Avrupa ülkesi olmadığını ve bu yüzden adaylığın gereksiz olduğunu savundu. "Benim asıl sorum, ne zaman Türkiye'ye yaptırım uygulayacağız?" Alman vekil David McAllister ise, "AB hiç bir şekilde Gümrük Birliği'ni güncellememeli" diyerek, Türk ekonomisinin zarar görmesi gerektiğini savundu.

b
 // A
bunların kudurması Türkiye'nin doğru yolda olduğunun göstergesidir.İt ürür kervan yürür. Seninle gümrük birliği olmazsa başkalarıyla başka birlikler olur. Tabiki bu iş tek taraflı değil. birçok avrupa firması da koyacağımız gümrük duvarlarından zarar görür....
14 Eylül 2017 Perşembe 08:53
Üyeliğiniz batsın
 // MEZARSIZ
Her fırsatta şu AB nin Müzakereleri askıya alacağız demesinden nefret geldi.Alırsanız şerefsizsiniz.Türkiye bir şunlara rest çeksede rahatlasak.AB niz batsın.Natonuz batsın silahınız batsın.Yeter ulan yeter.ne sanıyorsunuz siz kendinizi.Asalak herifler...
13 Eylül 2017 21:30
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler