YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Parlamentosu'ndan skandal çağrı
Avrupa Parlamentosu'nun "İnsan Hakları ve Demokrasi 2013 yıllık Raporu"nun kabul edilen karar metninde, AB ülkelerine, Ermeni iddialarını tanıma çağrısı yapıldı.
Avrupa Parlamentosu'ndan skandal çağrı
13 Mart 2015 / 14:31 Güncelleme: 13 Mart 2015 / 14:32

Metinin 77. maddesinde, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının bu yıl 100. yıldönümünün kutlanacağına dikkat çekilerek, üye ülkeler ve AB kurumlarının iddiaların tanınmasına katkı sağlaması gerektiği belirtildi.

Avrupa Parlamentosu'ndaki en büyük siyasi grup olan Avrupa Hristiyan Demokratlar grubunun çatı örgütü Avrupa Hakları Partisi (EPP) de geçtiğimiz haftalarda, AP'nin Brüksel'deki oturumunda, Türkiye'ye benzer bir çağrıda bulunmuştu.

EPP, Türkiye'nin tarihi ve geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini savunmuş, 24 Nisan'ın da "Ermeni Soykırımını Anma Günü" ilan edilmesini istemişti.

Avrupa Parlamentosu kararında, Ermeni iddialarının yanı sıra AB'nin üçüncü ülkelerle, serbest ticaret işbirliği de aralarında olmak üzere yapacağı bütün anlaşmalara tartışmasız ve geri dönülmez bir şekilde insan haklarına saygı şartını koyması talep edildi.

Kararda, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği'nin, Avrupa güvenlik stratejilerini belirlerken, insan hakları odaklı kriz önleme mekanizması oluşturması ve AB'ye üye ülkelerin göçmen ve mülteci kabulleri için ortak standartları daha güçlü bir şekilde oluşturarak hayata geçirmeleri istendi.

Paralel ve Kaos koalisyonu
 // Ömer
AB -İnsan Hakları ve Demokrasi 2013 yıllık Raporu"nun kabul edilen karar metni"ni hazırlayanlara!(?) bakılır ise bu bir blöftür sadece.Çünkü Onlar hiçbir zaman yeryüzünde 'kendileri hariç soykırıma uğramış' bir millet halk vardır diye girişimde bulunmazlar.Bu Türkiye'den Başkası adı altında intikam alma girişimidri...
13 Mart 2015 Cuma 15:53
14:39
 // yılmaz
Avrupa denen tek dişi kalnış canavar kendi tarihiyle yaptıkları zulümlerle yüzleşsin önce...
13 Mart 2015 14:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler