YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Parlamentosu'ndan flaş Filistin kararı!
Avrupa Parlamentosu, Filistin'in devlet olarak tanınmasını prensipte desteklediğini bildiren karar tasarısını kabul etti
Avrupa Parlamentosu'ndan flaş Filistin kararı!
17 Aralık 2014 / 14:07 Güncelleme: 17 Aralık 2014 / 15:39

AP Genel Kurulu'nda yapılan oylamada karar, 88'e karşı 498 oyla alındı. Oylamaya, 697 parlamenter katılırken, 111 çekimser oy kullanıldı.

AP'deki siyasi grupların ortak sunduğu karar metninde şu ifadelere yer verildi:

"Avrupa Parlementosu (AP), prensip olarak Filistin'in devlet olarak tanınmasını desteklemekte ve  iki devletli çözüm temelinde İsrail-Filistin barış görüşmelerindeki gelişmeyle paralel bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini öngörmektedir."

Bağlayıcı nitelik taşımayan karar, Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerin hükümetlerinin de konuyu kendi gündemlerine taşıması açısından önem taşıyor.

Bugüne kadar, dünyadaki 193 ülkeden 135'i Filistin'i devlet olarak tanıdı. Avrupa ülkelerindeki tanıma girişimleri ise son dönemde hız kazandı.

İsveç'in geçen ay Filistin'i bağımsız devlet olarak tanıma kararının yanı sıra İrlanda ve İngiltere parlamentoları bu yönde bağlayıcılığı olmayan kararlar almıştı. İspanya'da parlamento, hükümetin Filistin'in tanımasına yönelik tavsiye kararı alırken, Hollanda’da da iktidar ortağı İşçi Partisi, Filistin Devleti'nin tanınması konusunun mecliste tartışılmasını istemişti.

Fransa Meclisi'nde kabul edilen "Filistin'in devlet olarak tanınmasını" hükümetten talep eden karar tasarısının ardından, aynı konuya ilişkin karar tasarısı Fransa Senatosu'nda da kabul edilmişti.

Etiketler: , ,
birilerine ders olur...
 // Ömer
İki gün önce bir dostumdan "bu iş bitti" dediğinde;bende 'umarım yahudi uşaklığını eksiksiz yerine getiren ve meşru otorite diye terörist güruhunu devletleştiren zihniyete sahip hizmetçi başı prostatlı kocaburunlu hain bir nebze olsun kendi topraklarında,vatanlarında muhacir hayatı yaşayan müslümanların zaferinin yakın olduğunu haşhaş ile uyuşturulmuş beyni artık idrak eder' dedim....
17 Aralık 2014 Çarşamba 14:24
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler