YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Parlamentosu'nda gündem Filistin
Avrupa Parlamentosu'nda Filistin'in devlet olarak tanınması için yeni bir girişim başlatıldı. Filistin'in devlet olarak tanınması için bir karar tasarısı sunuldu.
Avrupa Parlamentosu'nda gündem Filistin
21 Kasım 2014 / 23:11 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 23:13

Avrupa Parlamentosu'nda Filistin'in devlet olarak tanınması için yeni bir girişim başlatıldı. Avrupa Parlamentosu'nun Fransız Sosyalist üyesi Gilles Pargneaux gelecek haftaki genel kurul toplantıları sırasında görüşülmek üzere Filistin'in devlet olarak varlığının tanınmasını öngören bir karar tasarısı sundu. Tasarının gündeme alınması halinde, 27 Kasım'da oylama yapılacak.

"Acilen harekete geçilmeli"

Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu üyesi Pargneaux, kendi sosyal paylaşım sitesinde, "Avrupa Parlamentosu'nun Filistin'i tanıyarak İsrail-Filistin sorununa katkı sağlayabileceğini söyledi. Fansız parlamenter, "Avrupa Parlamentosu'nun sorunun aşılması konusunda acilen harekete geçmesi gerektiğini" ifade etti.

Sembolik açıdan önem taşıyor

Avrupa Parlamentosu'nun Filistin'i tanınmasını öngören karar tasarının kabulü sembolik açıdan önem taşıyor. Tasarının kabul edilmesi, Ab'ye üye ülkelerin hükümetlerinin de konuyu kendi gündemlerine taşıması açısından önemli.

2 Aralık'ta oylanması öngörülüyor

İngiltere, İspanya ve İrlanda'nın ardından Fransa'da iktidardaki Sosyalist grup üyeleri dün meclise, Filistin'i atanması için bir karar tasarısı sunmuştu. Fransa meclisine sunulan tasarının hükümet tarafından gündeme alınması halinde, 28 Kasım'da tartışılması, 2 Aralık'ta ise oylanması öngörülüyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler