YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Parlamentosu Başkanından terör açıklaması
Avrupa Parlamentosu Başkanından terör açıklaması
09 Eylül 2015 23:42
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Türkiye'de gerçekleşen terör saldırılarına ilişkin, "Sivillere ve güvenlik güçlerine yönelik her türlü şiddet ve saldırıyı kınıyorum" ifadesini kullandı.

Schulz, terör örgütü PKK tarafından düzenlenen saldırılara ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Türkiye'deki durumdan derin endişe duyduğunu belirten Schulz, "Türkiye'yi içerisine alan şiddet sarmalından çok endişe duyuyorum. Sivillere ve güvenlik güçlerine yönelik her türlü şiddet ve saldırıyı kınıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Schulz, saldırılarda hayatını kaybedenlere ve Türk mercilere başsağlığı dileyerek, "Bu saldırıların faillerine ve teröristlere hiçbir şekilde anlayış gösterilemez" görüşünü paylaştı.

Bölünmek yerine, Türkiye'nin bugün her zamankinden daha fazla birlik olmaya ihtiyacı olduğuna işaret eden Schulz, durumun son 10 yılda gerçekleştirilen sosyal ve siyasal kazanımlara zarar verdiğini kaydetti.

Schulz, HDP'nin meşru bir şekilde 80 milletvekiliyle parlamentoya girdiğine dikkati çekerek, "HDP bürolarına kızgın kalabalıklar tarafından saldırılması tedirgin edici" ifadelerine yer verdi.

Türk mercileri ve Kürt liderleri çözüm sürecine dönmeye ve hızla ateşkese davet eden Schulz, barış ve uzlaşma çağrısında bulunan bütün seslerin açıkça duyulması gerektiğinin altını çizdi.

Schulz, hem Türk, hem uluslararası özgür medyanın baskına uğraması, soruşturulması, gazetecilerin tutuklanması ve çevrelerinin sarılmasının eşit ölçüde rahatsız edici olduğunu belirterek, "Çoğulculuk ve bağımsız medya Türk demokrasisi ve her hangi bir AB adayı ülke için hayati unsur" ifadesini kullandı.

Türkiye'de birlik ruhunun yeniden tesis edilmesi gerektiğine dikkati çeken Schulz, önümüzdeki seçimlerin barış ortamında gerçekleşmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

 

AA

 // mustafa
pkk yi sonunda tasfiye ettiler galiba.. . bakalım başımıza hangi derdi açacaklar....
09 Eylül 2015 23:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler