YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Komisyonu'ndan DTP'ye tepki
Avrupa Komisyonu'ndan DTP'ye tepki
14 Aralık 2009 15:23
Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatmasının ardından bugün bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Türkiye ve DTP'yi eleştirdi.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Amadeu Altafaj Tardio, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokratik Toplum Partisi'ni PKK ile arasına mesafe koymadığı için eleştirdi.  

 

Tardio düzenlenen basın toplantısında “Komisyon, DTP’nin açıkça PKK ile arasına mesafe koymayı ve terörü kınamayı reddettiğini görmekten üzüntü duyuyor” dedi.

 

Diğer yandan partinin kapatılmasının Türkiye’deki önemli oranda seçmenin temsiline bir darbe vuracağını da belirten komisyon sözcüsü Tardio, DTP'nin Türkiye’deki nüfusun önemli bir kısmının temsili için önemli bir siyasi kanal oluşturduğunu bu kanalın kapanmasının ülkedeki demokratikleşme çabalarına darbe vuracağını belirtti.

 

Tardio, “Anayasa Mahkemesi’nin kararı ülkede önemli bir grup seçmenin siyasi temsiline darbe vuracak ve demokratik açılımın başarıyla sonuçlanmasını engelleyecektir” dedi. 

 

AB: PARTİ KAPATMAK EN SON ÖNLEM OLMALI

 

DTP'nin geçtiğimiz cuma günü Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından AB dönem Başkanlığını yürüten İsveç tarafından, tüm AB ülkeleri adına yapılan açıklamada, AB’nin terörü kınadığı vurgulanmıştı. Açıkmalada, ancak yine de, parti kapatmanın ancak “çok özel durumlarda başvurulabilecek bir yöntem olduğuna” dikkat çekilerek şöyle denilmişti: “Avrupa Birliği, halen üyelik müzakerelerini sürdüren bir ülke olan Türkiye’ye, Anayasa’nı değiştirerek, tüm kanunlarını Avrupa Konseyi’nin Venedik Komisyonu kriterlerine ve Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonuna uygun hale getirmesi çağrısında bulunur."

İyi savunmada AB'den.
 // ibrahim çelikoğlu
Bizim çok iyi bildiğimiz,PKK'nın annesi babası AB'dir.Niyeti kötü.
Evladını öldürmek için doğuran anne.Yüzyıllarca sömürü düzeniyle ayakta kalmış,kalkınmış bu kesim PKK'yı isterse bir günde bitirir.
Takip altında tuttuklarının başında gelen PKK'lılar,uğuşturucu piyasasından hemen silinir.Aç susuz bırakılır.Afganistn'a asker yığan
ABD'in niyeti İranı vurmaktan başka bir şey olamaz.Bunlara çok ihtiyacı var.Muhalefetin çabalarınada bakarsak,...
14 Aralık 2009 17:36
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler