YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa karıştı! Hem sağcılar hem solcular...
Almanya, Polonya ve İtalya’da hafta sonu halk sokaktaydı. Almanya’da aşırı sağcılar İslam karşıtı sloganlar atarken, İtalya’da aşırı solcular, polisle saatlerce çatıştı.
Avrupa karıştı! Hem sağcılar hem solcular...
09 Mayıs 2016 / 10:26 Güncelleme: 09 Mayıs 2016 / 10:41

Avrupa genelinde hızla yükselen aşırı sağ hareketlere karşılık aşırı sol gruplar ve liberaller de sokaklara inmeye başladı. Avrupa Birliği'ne (AB) üye olan birçok ülkede göçmen karşıtı aşırı sağcılar, uygulanan mülteci politikalarını eleştirmek için sıkça sokak gösterileri düzenliyor.

Diğer taraftan AB karşıtları ve destekçileri de meydanlara iniyor. Güvenlik güçleri, etrafa zarar veren göstericileri durdurmak için göz yaşartıcı ile biber gazı ve gözaltılara başvuruyor.

Son olarak Almanya, İtalya ve Polonya'da halk sokaklara aktı. İtalya'da aşırı solcu grup ile güvenlik güçleri çatışınca ortalık savaş alanına döndü. Almanya'da ise aşırı sağcılar ile karşıtları uzun süre çatıştı.

200 bin kişi sokağa aktı

Polonya'nın başkenti Varşova'da Başbakanlık binası önünde Demokrasi Müdafaası Komitesi tarafından düzenlenen dev gösteride hükümet protesto edildi.

Gösteriye farklı siyasi çizgilerden yaklaşık 200 bin kişi katıldı. Avrupa Birliği (AB) taraftarı olan kalabalık, "Biz Avrupa'yız ve Avrupa'da kalacağız' sloganları attı. Öte yandan hükümet destekçileri, aynı saatlerde kentin başka bir yerinde karşıt gösteri düzenledi. Grup, iktidardaki AB karşıtı muhafazakâr Hukuk ve Adalet Partisi'nin son zamanlarda yaptığı yasa değişikliklerinden geri adım atmamasını istedi.

'Daha fazla Müslüman istemiyoruz'

Almanya'nın başkenti Berlin'de aşırı sağcılar, "Merkel gitmeli - Halk biziz" adlı gösteri düzenledi. Göçmenlerin ana varış noktası olan tren istasyonu etrafında toplanan yaklaşık 2 bin kişi, hükümetin sığınmacı politikalarını eleştirdi ve "Almanya'ya daha fazla Müslüman istemiyoruz" sloganları attı.

"Nazisiz İttifak" adlı oluşum tarafından düzenlenen karşıt gösteride ise Neo- Naziler protesto edildi. Karşı karşıya gelen iki grup birbirlerine şişeler fırlatınca polis, göstericilere biber gazı kullanarak müdahale etti. 13 polisin yaralandığı gösterilerde park halindeki 3 araç da zarar gördü.

İtalya-Avusturya sınırında gerginlik

İtalya ile Avusturya arasındaki Brennero Sınır Kapısı'nda önceki gece güvenlik güçleriyle göstericiler arasında arbede çıktı. "Kara Blok" isimli 600 kişilik solcu grup, sınırın İtalya tarafındaki istasyonu işgal etmek istedi.

Avusturya'nın göçmenleri durdurmak için sınıra duvar örmek istemesini protesto eden göstericiler polise taş, şişe, sis ve ses bombaları attı; güvenlik güçleri de göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi. 4 güvenlik görevlisi yaralandı, 20 kişi gözaltına alındı.

Faşo Avrupa
 // Halifax
Başka ne beklenir ki.Bu ülkedeki "Faşo Avrupalı"ların sanki bunlardan farkı mı var....
09 Mayıs 2016 Pazartesi 13:17
 // Hüsmen Aga
Mühim bir haber. Böyle nice haberlerden maalesef bihaberiz. Çok lazımmış gibi futbol haberleri revaçta.. Top boş. Kale boş. Direklerin içi boş. Saha boş. Netice boş. Seyircisinin de kafa boş.....
09 Mayıs 2016 11:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler