YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Birliğinden Türkiye'ye mayın fonu
Avrupa Birliğinden Türkiye'ye mayın fonu
12 Nisan 2016 07:38
Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu sınırlarına konuşlandırılmak üzere radar ve termal sensör bulunan 82 devriye aracı tedarik edilecek.

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu sınırlarının mayından arındırılarak sınır gözetleme kapasitesinin artırılmasına destek olacak. Bu amaçla geliştirilen proje kapsamında, Türkiye’nin Ermenistan ve İran sınırlarında mayın temizleme faaliyetleri, nisan ayı sonunda başlayacak ve Aralık 2017’ye kadar devam edecek. Bu proje Türkiye ile yürütülen vize serbestisi görüşmelerinde yer alan sınır entegre sistemi için de önemli bir adım olacak.

Proje çerçevesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik risk analizine dayalı sınır yönetimi konusunda eğitim verilecek. Bunun haricinde Ulusal Mayın Faaliyet Merkezi’nin kapasitesinin artırılması da planlanıyor.

Mobil sınır gözetlemenin güçlendirilmesi amacıyla Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu sınırlarına konuşlandırılmak üzere radar ve termal sensör bulunan 82 devriye aracı tedarik edilecek. Mayın temizleme ve devriye araçlarının tedarikini kapsayan programın toplam bütçesi 106 milyon Euro. Bu tutarın, 80 milyon Euro’luk bölümü, Avrupa Birliği tarafından finanse edilecek.

 

HABERTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler