YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Birliği yerle bir olacak
İngiltere'deki referandumunda AB'den çıkma kararından sonra Avrupa'dan sert açıklamalar geliyor.
Avrupa Birliği yerle bir olacak
24 Haziran 2016 / 11:46 Güncelleme: 24 Haziran 2016 / 12:32

İngiltere'deki referandumda AB'den çıkma kararı alınmasının ardından Avrupalı liderlerden sert açıklamalar ardı ardına geliyor. Avusturya'dan gelen açıklamada her şeyin yerle bir olacağı söylenirken, Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz, İngiltere'nin artık 3. ülke muamelesi höreceğini söyledi.

'AVRUPA VE İNGİLTERE İÇİN ÜZÜCÜ BİR GÜN'

Deutsch Welle'de yer alan habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier İngiltere'deki referandumda sandıktan AB'den ayrılmayı isteyenlerin çıkmasını, "Avrupa ve İngiltere için üzücü bir gün" şeklinde yorumladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı twitter hesabından yaptığı açıklamada, Steinmeier'in açıklamalarına yer verdi. Steinmeier İngiltere'den gelen haberleri "gerçekten hayal kırıklığı" diye tanımladı.

3. ÜLKE MUAMELESİ GÖRÜR

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz referandum sonucunun ardından İngiltere'nin AB'den ayrılma süreciyle pazarlıkların hızlı bir biçimde başlayacağını belirtti. Schulz, Alman 2. Televizyon kanalı ZDF'e verdiği demeçte, "Sonuca saygı duyuyoruz. Ancak İngiltere ayrılma yönünde karar verdi" dedi.

Schulz AB'nin İngiltere ile ciddi bir müzakere yürüteceğini söyleyerek, "Ancak İngiltere gelecekte artık 3. ülke muamelesi" görecektir dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff, sonuçtan İngiltere Başbakanı David Cameron'un sorumlu olduğunu söyledi.

'KARA BİR GÜN'

Avrupa Parlamentosu'ndaki Yeşiller Grubu'nun Başkanı Rheinhard Bütikhofer de İngiltere'den gelen haberleri üzüntüyle karşıladı. Bütikhofer dpa'ya yaptığı açıklamada, "23 Haziran Avrupa tarihine çok kara bir gün olarak geçecektir" dedi.

'TAMAMEN YERLE BİR OLACAK DEMEK'

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ORF televizyonuna yaptığı açıklamada, referandum sonucunun ardından AB içinde büyük bir değişime ihtiyaç olduğunu belirtti. Kurz, "AB'nin en büyük ülkelerinden biri Birlik'ten çıkıyorsa, o zaman her şey tamamen yerle bir olacak demektir" diye konuştu.

 // islam
Daha dün girecez Die yalvarıyordunuz....
24 Haziran 2016 14:15
 // Ismail Kalender
Kolayı var Osmanlı olurlar kurtulurlar...
24 Haziran 2016 12:23
Türkiye
 // CEM
Gümrük birliğini hemen gözden geçirmeli bu işi birlik olarak değil ülke bazında değerlendirmeli...
24 Haziran 2016 Cuma 12:13
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler