YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Birliği şokta
Rusya Cumhurbaşkanı Medvedev’in Türkiye ziyareti sırasında imzalanan enerji anlaşmaları dünya medyasında bomba tesiri yaptı.
Avrupa Birliği şokta
14 Mayıs 2010 / 07:24 Güncelleme: 14 Mayıs 2010 / 07:29

Türkiye’nin AB’ye karşı alternatifler geliştirmeye devam ettiğinin altını çizen AB ve ABD medyası ilginç başlıklar kullandı. Financial Times gazetesi, “Soğuk savaşın rakipleri enerjide işbirliğine gitti” yorumunu yaptı.

BATI ÇOK KAYGILI

Nükleer santral ve petrol boru hattını ön plana çıkaran New York Times da Rusya ile Türkiye arasında son yıllarda imzalanan anlaşmaların, Rusya’nın Avrasya enerji rotalarındaki egemenliğini korumaya yardımcı olduğu yorumunu yaptı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin beş yıl içinde 30 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkarılmasının amaçlandığına da işaret eden gazete, ticaretin büyük bir bölümünün Türkiye’nin Rusya’dan yaptığı enerji alımlarından kaynaklandığını, ticarette öngörülen artışın Türkiye’den çok Rusya’nın yararına olacağı görüşlerini yansıttı.

Gazete “Nükleer santral anlaşması, bazı Türkler arasında Türkiye’nin Rusya’ya fazla dayandığı kaygılarını artırdı” diye yazdı. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkinin sessizce Medvedev’in “büyük çapta bir stratejik ortaklık” olarak nitelediği ortaklık düzeyine çıkarıldığına işaret edilen Wall Street Journal’de, imzalanan anlaşmalardan ticari açıdan en anlamlı olanların, Rus kamu gaz ve petrol şirketleriyle yapanlar olduğunu kaydetti. WSJ, ‘Stratejik ortaklık’ fikrini reddeden analistler, ilişkide gerginliklerin sürdüğünü söylüyorlar. Örneğin, Moskova, Türkiye’nin büyük Çeçen topluluğunun militanları için güvenli bir barınak haline gelmesinden duyduğu kaygıyı defalarca dile getirdi. (Bugün)

şamar oğlanlıktan kurtulma
 // sami arabacı
Bence iyi bir antlaşma 50 yıldır ab'ye almamak için uğraşan avrupaya karşı kazanılmış bir savaş olduğunu zannediyorum.ab dahada gecikirse zannderim türkiye'nin peşine düşecek ama bu defa türkler ab yi kabul etmeyecekler.Şu anda bir referandum olsa ret oyu çıkacağını zannediyorum....
14 Mayıs 2010 11:35
HAYDİ TÜRKİYEM SEN İŞİNE BAK !
 // BATUHAN
AB ve ABD kıskanmaya başladı bile tabii onlar köle istiyor efendi kendilerini görüyorlar tıpkı sekiz yıl öncesi gibi."İki ülke arasındaki ticaret hacminin beş yıl içinde 30 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkarılacağı."" Medvedev’in “büyük çapta bir stratejik ortaklık” olarak nitelediği Türkiye." . Bu satırları meşhur koalisyon ortakları okumak ve duymak istemeyeceklerdir ama görüldüğü gibi halkımız okuyor biliyor ve dünya konuşuyor....
14 Mayıs 2010 08:33
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler