YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Birliği ordusu kuruluyor
Avrupa Birliği ordusu kuruluyor
09 Mart 2015 15:31
Almanya Başbakanı Angela Merkel "Avrupa ordusu" oluşturulması fikrine olumlu baktığını açıkladı. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa içindeki krizlerin daha etkili bir şekilde çözülebilmesi için "AB ordusu" fikrini dile getirmişti.

Almanya Hükümet Sözcü Yardımcısı Christiane Wirtz, Federal Basın Evi'nde düzenlediği basın toplantısında Başbakan Merkel'in Avrupa ordusu fikrine açık olduğunu ve Avrupa'da daha güçlü bir askeri işbirliğine gidilmesini olumlu bulduğunu ifade etti. Ancak bunun uzun vadeli bir gelişme ve "gelecek projesi" olabileceğini vurgulayan Wirtz, bu nedenle konunun bir takvime bağlanamayacağını kaydetti.

Wirtz, konunun haziran ayında düzenlenecek AB Konseyi toplantısında gündeme getirilebileceğini söyledi. Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ingo Gerhartz da Avrupa ordusunun uzun vadeli bir hedef olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

AB ordusunun yeni bir düşünce olmadığını vurgulayan Gerhartz, Avrupa ülkeleri arasında zaten çeşitli alanlarda askeri işbirliklerinin yapıldığını, NATO kapsamında da Avrupa ülkelerinin birlikte sorumluluk aldığını kaydetti. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa içindeki krizlerin daha etkili bir şekilde çözülebilmesi için "AB ordusu" fikrini dile getirmişti.

Juncker, Avrupa'nın kendi ordusuyla AB'ye üye veya komşu bir ülkeye yönelik tehditlere karşı daha güvenilir tepki verebileceğini savunmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler