YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa-Asya Arasında 3.Köprü: Diyalog Avrasya
Harun Tokak:Diyalog Avrasya içinde sevgi bestesi barındıran bir türküdür
Avrupa-Asya Arasında 3.Köprü: Diyalog Avrasya
05 Mayıs 2009 / 23:52 Güncelleme: 06 Mayıs 2009 / 00:00

Diyalog Avrasya Platformu (DAP) ve Diyalog Avrasa (DA) Dergisi, 10. Yaş gününü Bakü’de kutladı. Program kapsamında 30 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında, İslam Medeniyeti ve Modern Dünyada Diyalog” paneli düzenlendi.


 


İZLEYEMİYORSANIZ TIKLAYIN


 


 
Rus Bilim Adamlarına Baş Eğdiren Girişim: Diyalog - AvrasyaDiyalog Avrasya Platformu (DAP) ve Diyalog Avrasa (DA) Dergisi, 10. Yaş gününü Bakü’de kutladı. Program kapsamında 30 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında, İslam Medeniyeti ve Modern Dünyada Diyalog” paneli düzenlendi.


 


Paneli ilginç kılan en çarpısı özellik, Platforma Rusların gösterdiği ilgiydi. her biri ülkesinde önemli konumlarda bulunan ve bilim adamı kimlikleriyle tanınan Rus üyeler, DA dergisine ve Diyalog Avrasya Platformu’nu kuranlara hayranlık ve takdir hislerini açık yüreklilikle ifade etti.


 


Bakü’de (Azeriler’in telaffuzuyla Bakı’da), 2009 yılı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in himayesinde “Bakü – İslam Medeniyetinin Başkenti” Kültür Yılı olarak kutlanıyor. Tek milletin iki devleti arasındaki ilişkiler son günlerde gerilmeye başlasa da panel ilişkileri yeniden tazeledi.


 


Panele katılan Türkiyeli ve Azerbaycanlı Türkler, devletler arası ilişkiler ne durumda olursa olsun Azerbaycan ve Türkiye Türkleri’nin arasına hiçbir iktidar ve siyasi engelin giremeyeceğini vurguladı.


 


GÜLİSTAN SARAYINDA DİYALOG KONUŞULDU


Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev'in himayesinde faaliyete geçen Diyalog Avrasya Platformu, Gülistan Sarayı’nda toplandı. DAP Azerbaycan Milli Komite Başkanı ve Milletvekili Nizami Ceferov yönetimindeki panele, Azerbaycan, Rusya Federasyonu ve Türkiyeli yönetici, bilim adamı, yazar ve gazeteciler katıldı.


 


AVRUPA- ASYA ARASINDA 3. KÖPRÜ: DAP


Prof. Dr. Nizami Ceferov, DAP’a, Haydar Aliyev’in verdiği öneme dikkat çekti.


 


Azerbaycan Milli Komitesi’nin ilk dönem başkanı tanınmış yazar Anar, “Avrupa ile Asya’yı birleştiren iki köprü var. Dileriz ki Diyalog Avrasya 3. Köprü olsun, Maneviyat köprüsü olsun” dedi. Anar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Azerbaycan’ın Türkiye sevgisinin bedeli yüksek olmuştur. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ve Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Karabağ meselesi halledilmeden sınırların açılmayacağı beyanatlarını biz büyük memnuniyetle karşıladık.”


 


Gazi Üniversitesi Siyaset Bilimi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Kocaeli Üniversitesi Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Samir Salha da medeniyetler arasındaki ihtilafın ancak diyalog yoluyla çözülebileceğini, aksi takdirde bölgenin istenmeyen terör hadiselerinin yaşanmasının önüne geçilemeyeceğini vurguladılar. 


RUS HEYETE ‘BAŞ EĞDİREN’ PROGRAM


Rusya Federasyonu Meclisi Analiz Bölümü Başkan Yardımcısı Dugin Yevgeni Yakovleviç, Diyalog Avrasya Platformu’nun bölge ülkeleri ilişkilerindeki yerinin altını çizerek, “Cesuryürekli bu yaklaşımı, DAP girişiminin öncülerini diz çökerek başımı eğerek selamlıyorum” şeklinde konuştu.


 


Rusya’dan katılımcılar arasında; Moskova Devlet Üniversitesi  Asya ve Afrika Enstitüsü Müdür Yrd. Sızdıkova Jibek Saparbekova, Basın Geliştirme Enstitüsü Müdürü Karabanova Olga Valterovna, Basın Geliştirme Enstitüsü Müdür Yrd Avdeev Vilademir Viktoroviç, Anastasya Avdeyeva Viladoviç, DAP Rusya Federasyonu Koordinatör Yardımcısı Mahmud Sezer Çakmak, DAP Sanpeterspurg Temsilcisi Selman Gülen, Gazeteci - Yazar Аbelskaya Natalya Abramovna bulunuyor.   


 


 


HALKLARIN EVLİLİĞİNDEN İNSANLIK DOĞAR 


DAP Eşbaşkanı, Yazar Harun Tokak da, Haydar Aliyev’in DAP yürütücülerine “kesinlikle siyasete girilmesin” mesajını verdiğini aktararak, “Bize bu yolu Atatürk gösterdi. DA bir ruhtur, içinde sevgi barındıran bir ruhtur. Yeni bir insan modelidir. Bir erkekle bir kadının evliliğinden bir insan doğar. Fakat halkların evliliğinden insanlık doğar. DA içinde sevgi bestesi barındıran bir türküdür” şeklinde konuştu.


  


Akademik Araştırmalar Vakfı Başkanı Dr. Ali Bayram, Haydar Aliyev’le aralarındaki dostluğu örnekler vererek anlattı ve bugün sadece mezarını ziyaret etmekten duyduğu üzüntüyü duygulu bir konuşma ile anlattı. DAP Azerbaycan Temsilcisi Mustafa Saatçı da Azerbaycan’da bu yıl yeni bir büro tutarak konuya verdikleri öneme dikkat çekti.                              


        


Programa Türkiye’den; Abant Platformu Genel Sekreteri ve Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Genel Koordinatörü Salih Yaylacı, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yrd. Ahmet Tek, ATV Ankara temsilcisi Mehmet Akarca ve Kanalahaber.com Koordinatörü Yazar Ahmet Ünal davetli olarak katıldı.


 


Azerbaycan’dan ise Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar,


Basın Geliştirme Enstitüsü Müdürü Olga Karabanova,                     


Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İçtimai Siyasi Şubesinin Müdürü Prof. Ali Hasanov, Dini Kurumlarla iş üzre Devlet Komitesinin Başkanı Hidayet Orucov, Kültür ve Turizm Bakanının yardımcısı Sevda Memmedaliyeva ve Şeyhülislam Allahşükür Paşazade ile diğer semavi dini kurumların temsilcileri, milletvekilleri, akademisyenler ve diplomatlar katıldı.


 


Azerbaycan Büyükelçimiz Hulusi Kılıç, Türk heyetini makamında kabul ederek ve akşam yemeğiyle ağırladı.


 


AZERİ MİSAFİRPERVERLİĞİ TAKDİR TOPLADI


Türkiyeli bilim adamı ve yazar heyetini, Azerbaycan Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan tanınmış yazar Prof. Dr. Elçin İlyasoğlu Efendiyev, Din İşlerinden Sorumlu Bakan Hidayet Orucov ve Medeniyet ve Turizm Bakanı Ebulfes Karayev de makamında kabul ederek, bu tür programların ve gezilerin önemine dikkat çektiler.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler