YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa artık onların insafına kaldı!
Avrupa artık onların insafına kaldı!
27 Mayıs 2014 07:06
Avrupa Parlamentosu seçimleri yaşlı kıtada merkez siyasetin çöküşünü perçinledi. Artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve millyetçi reflekslere engel olunamadı ve aşırı sağ oy patlaması gerçekleştirdi. Liderler ise çaresiz.

Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkede 22-25 Mayıs tarihleri arasında yapılan ve 751 Avrupa Parlamentosu üyesinin belirlendiği seçimler, AB’nin kuruluşundan bu yana yaşadığı en büyük şoklardan birisine sahne oldu. Birlik genelinde en fazla sandalyeyi Hıristiyan Demokrat partilerin almasına karşın, AB karşıtı aşırı sağcı, hatta ırkçı partiler AP’de temsiliyet kazanarak, grup kurma noktasına geldiler.

Fransa’da Marine Le Pen başkanlığındaki Irkçı Millli Cephe’nin (FN) oyların yüzde 25’inden fazlasını alarak birinci parti olmasını Başbakan Manuel Valls, “büyük bir şok ve deprem” olarak tanımladı, Elysee Sarayı’nda olağanüstü krzi toplantısı yapıldı. FN ilk iş FN, Meclis’i istifaya çağırdı.

Fransa’nın ardından Almanya geldi

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in partisi birinci parti çıkmasına rağmen, sandalye kaybetti. Euro ve AB karşıtı AFD partisi önemli oranda başarı kazandı. İngiltere’de de AB karşıtı UKID seçimlerde başarı sağlayan bir başka parti oldu. Kuzey Avrupa ülkelerinden Danimarka da aşırı sağın ilerleme kaydettiği bir başka ülke oldu. Yunanistan’da ise aşırı solcu partinin yükselişi dikkat çekti.

‘Avrupa fikri’ üst üste yara alıyor

Avrupa merkez siyaseti önemli bir darbe alırken, sağ ve sol uçlar temsil kazanmış oldu. AB genişlemesine ve göçmen politikalarına karşı olan partilerin sesinin daha fazla çıkacağı bir AP, Türkiye açısından da sıkıntılı bir döneme işaret ediyor. Kötü politikaların sonucu olarak görülen ırkçılık, temelinde insan hakları ve demokratikleşme olduğu söylenen Avrupa fikrinin de yara almasına yol açtı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler