YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Avrupa, Afrika'ya borçludur"
"Avrupa, Afrika'ya borçludur"
02 Mayıs 2015 12:22
Senegal'deki Anta Diop Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Beye, kaçak yollarla Avrupa'ya geçişin önüne geçilmesinin ancak Afrika'nın ekonomik durumunun düzeltilmesiyle mümkün olacağını söyledi.

Senegal'deki Anta Diop Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Beye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kaçak göçve Akdeniz'de yaşanan faciaların önüne geçilmesi ancak Afrika ülkelerinde gerçekleştirilecek somut ekonomik programlar, temel altyapı hizmetlerinin sağlanması, tarım alanında kendi kendine yeter hale gelinmesi ve doğal kaynakların değerlendirilmesiyle mümkün" dedi.

Batılıları, Afrika'nın zenginliklerini yağmalamakla suçlayan Beye, göç için Avrupa'nın seçilmesinin tesadüf olmadığına dikkati çekerek, "Avrupa, Afrika'nın zenginliklerini sömürdü. İki kıta arasındaki ilişki yöneten ve yönetilenden ibaret. Avrupalılar önceden beri kibir sahibiydiler hala da öyleler. Bu yüzden Avrupa, Afrika'ya borçludur. Bazı Afrika liderlerinin sömürgecilerle örtülü anlaşmaları var. Bu ikili anlaşmalar Afrika'daki birçok ülkenin zengiliklerinin yağmalanmasına neden oldu" diye konuştu.

Beye, Afrika'nın doğal kaynaklar ve gelecek vadeden iş gücüne sahip olmasına rağmen, gençlerin Avrupa'ya gitmeye çalışırken hayatlarını kaybetmelerinin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, kıtanın kendi gençlerine yetebilecek potansiyele sahip olduğunu ancak kaynakların doğru değerlendirilmediği için dramatik şekilde sonuçlanan göçlerin yaşandığını belirtti.

"Boko Haram ve El Kaide'nin tuzağına düşüyorlar"

"Afrika'daki kötü yönetimler ve özgürlüklere yönelik kısıtlama getiren politikalar ile Avrupa'nın kapalı kapıları, siyasi ilgisizlikle birleşerek işsiz gençleri intihara sürüklüyor" diyen Beye, şunları kaydetti:

"Yasadışı göçle mücadelede izlenen siyaset, işsiz gençleri radikal grupların kucağına itiyor. Avrupa'nın da bu konuda umut verici duruş sergilememesi, Boko Haram ve El Kaide gibi gruplara sempatinin yanı sıra bölgedeki istikrarsızlığı da artırıyor. Afrika'daki işsiz gençler, Avrupa hayaliyle çıktıkları yolda Boko Haram ve El Kaide gibi terör örgütlerinin tuzağına düşüyor." 

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, geçen yıl Akdeniz üzerinden 219 bin sığınmacı ve göçmenin Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken yaşanan facialarda en az 3 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. 19 Nisan'da meydana gelen son büyük felaketle, bu yıl Akdeniz'de ölen göçmen sayısının bin 600'ü aştığı ifade ediliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler