YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avro bölgesinde Yunanistan'a baskı
Avro bölgesinde Yunanistan'a baskı
10 Mart 2015 03:03
Avro Grubu Başkanı Dijsselbloem: "Yunanistan ile (reformlar konusunda) teknik müzakereler çarşamba günü başlamalı ve başlayacak"

Avro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan'dan daha fazla vakit kaybetmeden reformlar konusunda AB kurumları ve IMF ile müzakerelere başlamasını istedi.

Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, kaybedecek daha fazla zaman olmadığı konusunda anlaştıklarını söyledi.

Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısının ardından açıklama yapan Dijsselbloem,  "Yunanistan ile (reformlar konusunda) teknik müzakereler çarşamba günü başlamalı ve başlayacak" dedi.

Yunanistan ile AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'den oluşan Troyka kurumları teknik müzakerelerin Brüksel'de yapılacağını ve buna paralel olarak Troyka heyetinin Atina'da çalışmaya başlayacağını belirten Dijsselbloem, "Öncelikle Yunan hükümetinin 4 ayda hangi hedefleri yakalayacağı konusunda netlik sağlamalıyız ve sonra bunu uygulamak zorundayız" diye konuştu.

Dijsselbloem, Yunanistan'ın mali programının şartlı olarak uzatılmasından bu yana geçen 2 haftanın "israf edildiğini" ve artık kaybedecek vakit olmadığını vurguladı.

Jeroen Dijsselbloem, Yunanistan'ın reform ödevleri üzerinde anlaşma ve uygulama olmadıkça bu ülkeye kalan kredi dilimlerinin erken ödemeyi tartışmaya açmayacaklarını sözlerine ekledi.

Yunanistan'ın mali programının 4 ay uzatılması karşılığında sunduğu detaylı reformlar listesi üzerinde nisan sonuna kadar Troyka kurumlarıyla anlaşma sağlaması gerekiyor. 

Yunanistan'ın geçen hafta sunduğu detaylı reformlar listesinde vergi kaçakçılığıyla mücadelenin yoğunlaştırılacağı ve kamu harcamalarının kısılmasıyla elde edilecek kaynağın sosyal yardımlarda kullanılacağı belirtiliyor.

Yunan hükümeti, şans oyunlarında yeni lisans ve vergilerden yıllık 500 milyon avro ilave gelir hedefliyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler