YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avro Bölgesi 12 ay içinde dağılabilir!
Piyasa beklentilerine ilişkin araştırmalar yapan Sentix’in anketine göre, İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılma kararının ardından Avro Bölgesinin 12 ay içerisinde dağılma olasılığı arttı.
Avro Bölgesi 12 ay içinde dağılabilir!
28 Haziran 2016 / 15:24 Güncelleme: 28 Haziran 2016 / 15:32

Sentix’in aylık Avro Bölgesi Dağılma Endeksi (EBI) anketinin sonuçlarına göre, Birleşik Krallık vatandaşlarının AB’den ayrılmasına ilişkin beklenmedik kararı, aynı zamanda avronun temelini yeniden sert şekilde sarsabilir.

Sentix Avro Bölgesi Dağılma Endeksi, geçen ayki yüzde 12,3 seviyesinden bu ay yüzde 27,2’ye yükseldi. Bu, ankete katılan yatırımcıların yüzde 27,2’sinin Avro Bölgesinin 12 ay içerisinde dağılmasının mümkün olabileceğini düşündüğü anlamına geliyor. Ayrıca, avrodan yeni çıkış adayları da ortaya çıktı.

Ankete göre, Holanda için Avro Bölgesi Dağılma Endeksi büyük bir hızla yükseldi. Avro Bölgesi dağılma endeksi Hollanda'ya kıyasla çok daha düşük olmasına karşın İtalya ve İspanya'da da artış gösterdi. Yunanistan odakta olmaya devam ederken, Almanya'nın endeks değerleri ise çok düşük seviyede gerçekleşti.

Brexit referandumu yalnızca avronun dağılma olasılığını artırmadı aynı zamanda diğer ülkelere yayılma riskini de artırdı. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler