YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AVM teröristlerinin yarısı Amerikalı!
AVM teröristlerinin yarısı Amerikalı!
30 Eylül 2013 21:00
Kenya'nın politik gazetelerinden Citizen, AVM baskınından sonra yakalanan terör zanlılarının isimlerini, hangi şehirden geldiklerini ve uyruklarını manşetten verdi.

Bu listeye göre 12 terörist zanlısının 6'sı Amerikalı, 2'si Somalili, 1'i Suriyeli, 1'i Kenyalı, 1'i Finlandiyalı ve 1'i İngiliz . Aralarında Türk yok.

İstihbarat raporlarının Westgate Mall'a intihar saldırısını yapanların çoğunun Amerikalı olduğuna
dikkat çeken Citizen, insanlıkdışı saldırının diğer faillerinin Somalili, İngiliz, Kenyalı, Finlandiyalı olduğunu yazdı. İstihbaratın hazırladığı ilk raporlarda Suriyeli terörist zanlısından bahsedilmedi. Kenya gazetesi istihbarat raporlarında Suriye'de çok tehlikeli intihar komandolarının büyük tehdit olduğuna değinildiğine işaret etti.
İşte yakalananlar listesi:

İsim-Şehir-Ülke
Abdishakur Sheikh H, Maine ABD
Abdifita Osman K. Minneapolis ABD
AHMED MOHAMED Saint Paul ABD
Mustafa M Kansas City ABD
Abdikarem Ali M  Illinois ABD
Shafie D   Tushon ABD
Sayid N Kismayu Somali
Zaki Juma Hargeisa Somali
Said D Tushon Suriye
Qasim Said M Garissa Kenya
İsmail G Helsinki Finlandiya
Ahmed Nasir Londra İngiltere

Aranan Beyaz Dul olarak bilininen Samantha Lewthwaite'nin saldırı sırasında kaçmış veya ölmüş olabileceği kaydedildi.

İstihbarat kaynakları , teröristi serbest bırakan bir polis görevlisinin saldırganların suçortağı olabileceğine dikkat çektiler.

Saldırıdan önce El Kaide haberleşmelerini izleyen eylül ayında ABD'nin Nairobi ve Mombasa'da terör saldırılarının planlandığına ilişkin Kenya'ya uyarıda bulunduğuna dikkat çeken Citizen,ulusal güvenlik sistemindeki görevlilerin bu uyarıların gereğini yapmadıklarını vurguladı. Bu arada Kenya'daki İsrail işadamlarının sahip olduğu yerleri izleyen İsrail'in de ABD gibi Kenya'yı uyardığı kaydedildi.

 

A HABER

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler