YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AVM katliamında ölü sayısı arttı: 59 ölü 293 yaralı
Kenya'nın başkenti Nairobi'de Westgate’ isimli alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıda 59 kişi öldü, 293 kişi yaralandı. Saldırıyı El Şebap terör örgütü üstlendi. 18 yaşındaki bir genç ise ölü taklidi yaparak kurtulduğunu açıkladı.
AVM katliamında ölü sayısı arttı: 59 ölü 293 yaralı
22 Eylül 2013 / 12:00 Güncelleme: 22 Eylül 2013 / 12:36

Temmuz ayı sonunda Mogadişu'da Türk Büyükelçili'ne düzenlediği intihar saldırısında bir Türk polisi şehit eden, 4 polisin de yaralanmasına yol açan Somali'deki El Kaide yanlısı El Şebab terör örgütü, bu saldırıdan tam iki ay sonra dün, Kenya'nın başkenti Nairobi'deki alışveriş merkezinde 39 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırıyı da üstlendi.

Kenya'daki saldırı kurbanları arasında Amerikalı ve İngilizlerin bulunduğunun açıklanması ile ABD ve İngiltere ayağa kalktı. Kenya televizyonunda saldırıda en az 39 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığını açıklayan Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, ölenler arasında ailesinden de kişilerin bulunduğunu, saldırganlardan birinin aldığı kurşun yaralarıyla öldüğünü söyledi. Saldırının amacının Kenya halkına gözdağı vermek, halk arasında korku ve umutsuzluk yaymak olduğunu belirten Kenyatta, terörü bir kere daha yenecek güçte ve kararlılıkta olduklarını vurguladı.

El Şebab örgütünden üst düzeyde bir kişi, TV kanallarına bağlanarak örgütün saldırıyı üstlendiğini açıkladı.

Ölen 39 kişiden birinin diplomat, iki kişinin Kanadalı, ikisinin de Fransız olduğu öğrenildi. 

Görgü tanıkları, AVM’yi basan 10 kişinin otomatik silah ve el bombalarıyla ortalığa ateş açtığını söyledi. 

'Müslümanların çıkmasına izin verdiler' iddiası

BBC'nin verdiği haberlere göre saldırganlar, alışveriş merkezinde Müslüman olanların dışarı çıkmasını isteyerek Müslüman olmayanları rehin aldı. Sabaha kadar alışveriş merkezinden patlama ve silah sesleri duyuldu. Rehine sayısı tahmin edilemiyor. Güvenlik güçlerinin teröristlerle pazarlık yapıp yapmadığı da merak ediliyor. El Şebab'ın saldırı taktiklerini bilenler, örgütün pazarlık etmektense ölmeyi tercih edeceğine dikkat çekiyorlar.

El Şebab'ın Somali'de, 4 bin Kenyalı askerin bulunmasına tepki olarak bu saldırıyı yaptığı belirtiliyor.

Ölü taklidi yaparak kurtuldu

AFP muhabirlerine konuşan 18 yaşındaki Uma Ahmed ölü taklidi yaparak olay yerinden kurtulduğunu ifade etti. Ahmed yaşadıklarını, “Çığlık ve ateş sesi duydum. Aşağı katlara inmek istedim ama saldırganlar o sırada yukarı geliyordu. O sırada yaralandım ve yere yatarak ölü taklidi yaptım. Saldırgan yaklaşarak bana baktı ve sonra gitti” sözleriyle anlattı.

DHA

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler