YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avam kızı artık bir prenses...
Milyonlarca kişinin takip ettiği yüzyılın düğün töreni gerçekleşti...
Avam kızı artık bir prenses...
30 Nisan 2011 / 07:25 Güncelleme: 30 Nisan 2011 / 08:33

İngiltere veliahtlanndan Prens William 15 yıl önce annesinin cenaze töreninin yapıldığı Westminister Kilisesinde dün hayatının en mutlu gününü yaşadı. Halktan biri olan Kate Middleton evlilikle birlikte en yüksek mertebe olan düşes unvanını aldı.

Bir kömür madencisinin torunu olan Kate Middleton, Kraliçe 2'nci Eliza-1 beth'in torunu ve Birleşik Krallık tahtının ikinci sıradaki varisi Prens William ile masal gibi bir düğünle evlendi. 2001 yılında eğitim gördüğü İskoçyadaki St. Andrews Üniversitesinde Prensle tanışan Middleton İngiliz Kraliyetinin az sayıdaki avam gelininden biri oldu.

Bugünkü servetlerine sıfırdan ukşan Middleton ailesinin soylularla bir bağlantıları yok. Westminster Kilisesinde bin 900 davetlinin eşliğinde ve milyarlarca izleyicinin gözleri önünde kiliseye babasının kolunda gelen Middleton'-m ürkek tavırları dikkatlerden kaçmadı. Evliliği ile geleceğin kraliçesi olmaya adım atan Kate Middleton, Canterbury Başpiskoposu önünde Prens William'la birlikte sadakat yemini ederek evlendi. Middleton, Prenses Diana gibi yemin sırasında geleneksel olarak kullanılan "eşime itaat edeceğini" sözlerini yeminden çıkarttı.

Annesinin cenaze töreninin yapıldığı kilisede tam 15 yıl sonra hayatının en mutlu gününü yaşayan Prens William evlilik yüzüğünü takarken zorlandı. Gelenekler gereği, evli lik yüzüğü Galler bölgesinden gelen altınla hazır landı ve William'a Kraliçe tarafından verildi.

Genç çift, kilisedeki törenden sonra üzeri açık 1902 yapımı bir atlı arabayla Buckingham Sarayına gitti. Binlerce kişi yol güzergahı boyunca çifti selamladı. Çiftin Saray balkonun da halka el sallamasının ardın dan Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçaklar gösteri uçuşu yaptı. Prens William eşini binlerce kişinin önünde öptü.

Terziler yarım saatte bir el yıkadı

Aylardır bir sır gibi saklanan gelinliğin Alexander McQueen modaevinden Sarah Burton'ın tasarımı olduğu açıklandı. Geleneklere uyarak İngiliz modacı seçen Middleton sade bir model tercih etti. Gelinliğin üst kısmındaki dantel, Kraliyet Elişi Okulu'nda özel olarak hazırlandı. Dantelde gül, nergis ve Prens William'ın giydiği İrlanda Muhafız Alayı üniformasına göndermede bulunan İrlanda yoncası motifi ağırlıkta. Gelinlikte kullanılan danteli ve işlemeleri yapan işçilerin her yarım saatte bir ellerini yıkadıkları ve kirlenmesin diye üç saatte bir iğnelerini bile değiştirdikleri açıklandı. Gelinliğin kuyruğu, 2 metre 70 santim. Gelinin duvağı ise başına Kraliçe'nin ödünç verdiği Cartier marka bir taçla iliştirildi.

Kraliçenin düğün hediyesi unvan

En çok merak edilen konu Kraliçe 2. Elizabeth'in Prens William ve Kate Middleton'a vereceği unvanlardı. Kraliçe torununa Cambridge'in düklüğünü verdi. Middleton da böylece Cambridge Düşesi oldu. Prens İngiliz aristokra-sisindeki en yüksek mertebe olan düklüğün yanı sıra, ülkenin diğer kesimlerini temsil için Strathearn Kontu ve Carrickfergus Baronu unvanlarını da aldı. Middleton, Strathearn Kontesi ve Barones Carrickfergus unvanlarını da alacak ancak eşinin adıyla, Galler Prensesi William olarak anılacak. Middleton, Kraliyet ailesinden gelmediği için resmi olarak 'prenses' unvanına sahip olamayacak.

Sarayda resepsiyon sokaklarda parti var

Kraliçe 2. Elizabeth, düğünün ardından Buckingham Sarayı'nda 600 kişinin davetli olduğu bir resepsiyon verdi. Ülke genelinde ise yaklaşık 6 bin sokak partisi ile düğün kutlandı. İngiltere Başbakanı David Cameron da başbakanlık konutunun bulunduğu "Downing Street"te düzenlenen sokak partisine katıldı. Tüm dünyanın gözünün ve kulağının çevrildiği düğünün masraflarını Kraliyet ve Middleton ailesi karşıladı.

Aylardır hazırlık yapılan ve en İnce detayın bile atlanmadığı Kraliyet düğününün ne kadara mâl olduğu konusunda resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak düğünün 34 milyon dolara mâl olduğu belirtiliyor. Bu sayıyla kraliyet töreni gelmiş geçmiş en pahalı üçünçü düğün olarak tarihe geçecek. Birincilik ise Prens William'ın anne ve babasının düğünüydü. Prens Charles ve Diana'nın düğünü bugünkü enflasyona uyarlandığında 110 milyon dolara mâl olmuştu.

TÖRENDEN NOTLAR...

Güvenliğin sağlanması için, tören sırasında 5 bin polis görev yaptı.

Törende görev yapan memurlar arasında üniformalı ve sivil polisler, köpekli polisler, atlı polisler ve silahlı birlikler de yer aldı.

DÜĞÜN kafilesinin izleyeceği güzergahta 900'ü aşkın polis güvenliği sağladı.

WESTMINSTER Kilisesi'ne giriş yapan 1900 davetlinin kimlikleri kontrol edildi. TÖREN alanına gelen İngiliz vatandaşlar ve turistler tek tek arandı.

Yaklaşık 600 bin kişi düğün dolayısıyla Londra sokaklarını ve parklarını doldurdu.

Aylardır merakla beklenen ve hazırlanılan Kraliyet düğününü, dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 8 bin basın mensubu takip etti.

Babası Galler Prensi Charles'a ait olan Aston Martin marka arabayı kendisi kullanan William, eşi Kate ile sarayın yakınında gezinti yaptı.

Düğün sosyal paylaşım sitesi "Youtube"dan canlı olarak yayımlandı. Dünya genelinde 180 farklı ülkeden yaklaşık 2 milyar kişinin televizyon ekranlarından izlediği tahmin ediliyor. Kraliyet düğününün İngiliz ekonomisine katkısının 620 milyon sterlini bulması bekleniyor.

En klas davetli listesi

Tarihi düğüne 1900 kişi davet edildi. 1997'de Paris'te geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Prens William'in annesi Prenses Diana'nın ailesi Spencer'lar da düğüne katıldı. Ünlü konuklar arasında şarkıcı Elton John, futbolcu David Beckham ve eşi Victoria Beckham dikkat çekti. 6 kral, 5 kraliçenin konuk olduğu düğünde Türkiye'yi düğünde Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz temsil etti. Geçtiğimiz yıl kendisine eş olarak halktan birini seçen İsveç Prensesi Victoria da düğünde hazır bulundu. Prenses düğüne spor hocası eşi Olof Westling'le katıldı. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler