YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atina'nın 200 milyar avro hayali
Yunanistan ile Almanya arasındaki tazminat davasında, Atina, konunun henüz kapanmadığını söyledi.
Atina'nın 200 milyar avro hayali
03 Şubat 2012 / 23:35 Güncelleme: 03 Şubat 2012 / 23:43

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın müdahil olarak katıldığı İtalya ile Almanya arasındaki tazminat davasında Uluslararası Adalet Divanı'nın Almanya'yı haklı bulan kararına rağmen konunun henüz kapanmadığını açıkladı.

Uluslararası Adalet Divanı'nın bugün açıklanan kararının ardından yazılı bir açıklama yapan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Mahkeme kararının, Almanya'nın başvurusunu haklı bulmakla birlikte aslında tazminat konularının kapanmadığını onayladığını iddia etti.

Bakanlık açıklamasında, Mahkemenin kararında, İtalyan savaş esirlerinin ve İtalyan vatandaşlarının halledilmeyen tazminat taleplerinin ikili müzakerelerle çözümlenebileceğine dair ifadeler bulunduğu belirtilerek, "Mahkeme, bununla bu konuların kapanmadığını onaylamaktadır. Yunan hükümeti, sözkonusu kararı Alman tazminatları konusunun halen açık olduğuna dair zamandan bağımsız ve istikrarlı tezleri ışığında dikkatle inceleyecektir" ifadelerine yer verildi.

Yunanistan, 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından yapılan katliam ve tahribatlarla ilgili tazminat ödenmesi konusunda 2008 yılında Uluslararası Adalet Divanı'nda görüşülmeye başlanan İtalya ile Almanya arasındaki davaya 2011'de müdahil olarak katılmıştı.

Lahey'de İtalya lehine çıkacak bir karar, Yunanistan'a da Almanya'dan savaş tazminatı isteme hakkı tanıyacaktı. Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan, bu davadan Almanya'dan 25 milyarı maddi ve 175 milyarı da manevi olmak üzere toplam 200 milyar Avro tazminat almayı ümit ediyordu. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler