YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atina alev alev...
Acı reçeteyi kabul eden Atina alev alev...
Atina alev alev...
13 Şubat 2012 / 07:28 Güncelleme: 13 Şubat 2012 / 07:30
Yunanistan Parlamentosu, AB ve IMF'nin ek mali yardım karşılığında dayattığı asgari ücret kesintilerinden, işten çıkarmalara kadar bir dizi şartı içeren yeni kemer sıkma paketini onayladı. Pakete karşı çıkan 100 bin kişinin katıldığı başkent Atina'daki gösterilerde banka şubeleri ve mağazalar ateşe verilirken çok sayıda polis ve gösterici yaralandı.

IMF, AB ve Avrupa Merkez Bankası'ndan alınacak 130 milyar Euro'luk ikinci kredi dilimi ve 100 milyar Euro'luk borç silmeyi içeren tasarıyı oylayan Yunanistan'ın başkenti Atina, adeta savaş alanına döndü. 100 bin kişinin katıldığı eylemlerde göstericilerle polis arasında sert çatışmalar yaşandı. Sintagma Meydanı ve civar sokaklar, atılan molotofkokteyli, havai fişek ve irili ufaklı yangınlar ile ateş topuna dönüştü. Neredeyse kırılmadık, yakılmadık dükkân ve konut kalmadı. Banka şubeleri ve mağazalar yağmalanırken polis göz yaşartıcı gazla olaylara müdahale etti. Ekonomik krizin patlak verdiği 2010'dan bu yana yaşanan en şiddetli çatışmalarda çok sayıda gösterici ve polis yaralandı.

Yunanistan parlamentosunda tartışılan tasarı, ülkenin borcunun 100 milyar Euro kadar silinmesini sağlayacak "PSI tahvil takası anlaşması", sert tasarruf tedbirlerini içeren "ikinci kredi anlaşmasını imzalamak üzere başbakan ve maliye bakanına yetki verilmesi" ve "bankaların yeniden sermayelendirilmeleri" şeklinde üç madde halinde milletvekillerinin onayına sunuldu. Gece geç saatlerde yapılan oylamada hükümetin yeni tasarruf paketi onaylandı.

Dün öğlen başlayan önlem paketine ilişkin görüşmeler, mecliste şimdiye kadar görülmemiş sertlikte gerçekleşirken hakaretler havada uçuştu. Yunanistan Komünist Partisi milletvekilinin anlaşma metnini Maliye Bakanı Evangelos Venizelos'un masasına fırlatması, ipleri iyice gerdi. Özellikle sol partiler ile hükümet kanadı sık sık kavga etti. Kamu ve özel sektör sendikalarının çağrısı ile dün saat 17.00'de Sintagma Meydanı'nda toplanan on bini aşkın gösterici, parlamento önünde protesto gösterilerinde bulundu. Göstericilerin polise taş, mermer, tahta ve çeşitli materyaller atmasıyla artan gerginlik polisin müdahalesi ile devam etti. Daha sonra yüzü maskeli grupların meydana çıkması ile birlikte ortam iyice gerildi. Ellerindeki çekiçlerle önüne gelen her şeyi indiren ve polise fırlatan gruplara polis, göz yaşartıcı gaz ve gaz bombası ile karşılık verdi. Eylemciler ise molotofkokteyli, havai fişek ve irili ufaklı onlarca ateş yaktı. Anarşist gruplar, aralarında 4 banka şubesinin de bulunduğu 10 işyerini tamamen yaktı. İtfaiye, Atina merkezinde çıkan yangınlara müdahale etmekte zorluk çekti. Anarşist ve yüzü maskeli gruplar, itfaiyeye de saldırdı. Taş yağmurunun aralıksız devam ettiği Atina merkezindeki olaylar, son yılların en şiddetli, uzun süreli ve kalabalık grupların karıştığı protesto eylemleri olarak dikkat çekerken, olaylarda 30 polis ve onlarca kişi yaralandı. Çok sayıda gözaltı da var.

Ülkenin seçilmemiş teknokrat başbakanı Lucas Papadimos, protestocuların şiddete başvurmasını kınayarak, polisin şiddet kullanan göstericilere hoşgörü ile yaklaşmayacağını söyledi. Papadimos "Şiddet ve barbarlığın demokraside yeri yoktur buna göz yumulmayacak" dedi.

Euro Bölgesi maliye bakanları, Çarşamba günü toplanacak ve 130 milyar Euro ek kaynağın serbest bırakıp bırakmayacağını karara bağlayacak. Yunanistan içine düştüğü malî kriz nedeniyle dev boyuta ulaşan borçlarını ödeyemiyor. Ülke hâlâ bir önceki kurtarma paketi için uygulanan kemer sıkma önlemlerinin sarsıntısını yaşıyor. Derin bir resesyonda olan Yunanistan'da işsizlik oranı yüzde 20'nin üzerinde. Sendikalar yeni kemer sıkma önlemlerinin halkın sıkıntılarını daha da artıracağı uyarısında bulundu. (Zaman)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler