YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atılması gereken adımı atarız
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz Suriye ve Suriye halkına asla düşman değiliz. Şu anda biz, Beşşar Esed'in yaptıklarını kabul etmiyoruz ve Esed'in yaptıklarına düşmanız. Çünkü bu insani değildir, bu İslami değildir'' dedi.
Atılması gereken adımı atarız
25 Nisan 2012 / 18:24 Güncelleme: 25 Nisan 2012 / 18:31

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz Suriye ve Suriye halkına asla düşman değiliz. Şu anda biz, Beşşar Esed'in yaptıklarını kabul etmiyoruz ve Beşşar Esed'in yaptıklarına düşmanız. Çünkü bu insani değildir, bu İslami değildir'' dedi.

Erdoğan, Katar'a ziyaretinde El Cezire televizyonuna verdiği ve bu akşam yayınlanan mülakatta, Suriye'deki durumun Türkiye'yi de ''ciddi manada endişelendirdiğini'' söyledi.

El Cezire spikerlerinden Muhammed Krişan'ın sorularını yanıtlayan Erdoğan, Suriye'den komşu ülkelere sığınanların arttığına, Türkiye'ye gelen Suriyeli sayısının da 25 bini aştığına dikkati çekti. Erdoğan, ''Bu, Suriye ile 910 kilometre sınırı olan Türkiye başta olmak üzere bütün bölgeyi olumsuz etkiliyor. Bunun için sadece bölge ülkeleri olarak değil BM olarak, Arap Ligi olarak, İslam Konferansı Örgütü olarak hep birlikte bu işi sahiplenmek, bu işe müdahil olmak durumundayız. Şu anda bunun çalışmalarını hep birlikte bölge ülkeleri olarak yapıyoruz. Temennim odur ki kısa sürede netice alalım'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Şam yönetiminin Türkiye'nin reform çağrılarına uzun süre kulak tıkadığını, bunun neticesinde ülkenin içine sürüklendiği kaosun uluslararası bir sorun haline dönüştüğünü söyledi.

Suriye'deki soruna çözüm bulma amacıyla İstanbul'da Suriye'nin Dostları Zirvesi düzenlendiğine dikkati çeken Erdoğan, ''Bu zirvede çok ciddi kararlar alındı. İstanbul'da bulunan Ulusal Geçiş Konseyi, Suriye ile ilgili, yetkili bir organ olarak kabul edildi ve bu çalışmalar şimdi yoğun bir şekilde devam ediyor'' diye konuştu.


-''Böyle bir rejimi kabul etmek bir defa mümkün değildir''-


Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin Suriyelilere kapılarını kapatmasının asla söz konusu olmayacağını da belirterek, ''Biz Suriye'deki muhalif güçlere hiçbir zaman uzak durmayacağız, onların yanında olacağız. Biz kapımızı kapatmayacağız. Suriye'den şu ana kadar 25 bin'i aşan kardeşimiz geldi, ne kadar gelirse alacağız'' dedi.

Erdoğan, ''Temennim odur ki en yakın zamanda tekrar kendi topraklarına, kendi memleketlerine dönme imkanını da hazırlayalım. Biz tüm bölgedeki dostlarla, bölge ülkeleriyle bu kanın, bu ölümün durması için elimizden geleni yapmak durumundayız, yapacağız. Bu hem insani görevimizdir hem İslami görevimizdir'' ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, Suriye'deki yetkililerin ve medya organlarının Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ı ''Suriye'ye düşmanlık'' ile suçlamalarını da ''çelişki'' olarak niteledi. Başbakan Erdoğan bu üç ülkenin yetkililerinin de yakın zamana kadar Şam ile iyi ilişkiler içerisinde olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Şimdi nasıl oldu da bu üç ülke Suriye'ye bir anda düşman oldu. Biz Suriye ve Suriye halkına asla düşman değiliz. Şu anda biz, Beşşar Esed'in yaptıklarını kabul etmiyoruz ve Beşşar Esed'in yaptıklarına düşmanız. Çünkü bu insani değildir, bu İslami değildir. İnsanları, savunmasız insanları, acımasızca öldürmenin insanlık tarihinde nereye oturtulduğu bellidir. Bu otokratik bir anlayışın neticesidir. Ve böyle bir rejimi kabul etmek bir defa mümkün değildir. Bizim şu anda ters düştüğümüz nokta burasıdır. Suriye halkı bizim canımızdır, ciğerimizdir. Ve şu anda biz ne yapıyorsak Suriye halkı için yapıyoruz. Bundan sonra da Suriye halkı için bunu yapmaya devam edeceğiz''.

GEREKEN ADIMI ATARIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki gelişmeler konusunda,''Sınır ihlali noktasında, bizi rahatsız edici sınır ihlalinin devamı halinde biz, tabii bir NATO ülkesi olarak, atılması gereken adımı atarız. Biz bu adımı attığımız  anda NATO'nun üye ülkelerden birinin saldırıya uğramasıyla ilgili 5. maddesi devreye girer. Umarım tabi işler o noktaya kadar gitmez'' dedi.

Erdoğan, El Cezire televizyonuna verdiği mülakatta, şunları kaydetti:

''Güçlü bir silahlı kuvvetlere sahibiz. Bu noktada da attığımız adımları özellikle dikkatle atıyoruz ve dikkatle atmaya inşallah devam edeceğiz. Ama Suriye özellikle şunu bilmeli ki, yani bu sınır ihlalleri noktasında, daha önceki yanlışı tekrar etmeleri halinde, tabii ki Türkiye'nin yaklaşım tarzı böyle olmaz. Bunu çok çok iyi bilmeleri gerekir. Zaten de biliyorlar'' dedi (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler