YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atılan bombalar, havada saçılıyor ve geniş bir alana yayılıyor
Atılan bombalar, havada saçılıyor ve geniş bir alana yayılıyor
Atılan bombalar, havada saçılıyor ve geniş bir alana yayılıyor
04 Ocak 2009 / 15:45 Güncelleme: 04 Ocak 2009 / 00:00

Gazze’ye şimdi de karadan saldırı başlatan İsrail'in attığı bombalar şüphe uyandırdı. Uçaklardan atılan bombalar, konfeti misali havada saçılıyor ve düşerken çok geniş bir alana yayılıyor.


Bu kareler, korkunç bir şüpheyi de beraberinde getiriyor. Bölgeden bu fotoğrafları geçen Reuters ajansı, bunlara "bomba" ya da "füze" demiyor. Resim altlarında "İsrail, uçaklarından ateşlenen silah sistemleri" yazıyor. İsrail'in kullandığı silahlar hakkında herhangi bir açıklama yok. Bu da akıllara o soruyu getiriyor: İsrail misket bombası mı kullanıyor?..


MİSKET BOMBASI NEDİR?


Salkım bombası olarak da adlandırılan misket bombası, “bomba içinde bomba” olarak biliniyor. Hedefe atıldığında ana bomba infilak edince içindeki misket büyüklüğündeki minik bombacıklar dağılarak çevreye saçılıyor ve arka arkaya patlıyor. Etki alanı geniş olduğundan verdiği zaiyat da büyük oluyor. Hem silaha hem insana hem de maddeye karşı etkili.


Her bombanın içinde 202 bombacık var. Patladığında her bombacıktan 2 bin şarapnel parçası çıkabiliyor ve 73 m. yarıçapındaki bir alana etki ediyor.


Bombacıklar patlamadan kaldığında kara mayınları kadar tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden de güdümlü değil, ‘aptal bomba’ kategorisinde sayılıyor.


Bu bombaların 10'da biri hiç patlamayabiliyor ve aylar, hatta yıllarca fark edilmeden düştükleri yerlerde üzerilerine basılmayı bekliyor ve siviller, için tehlike oluşturabiliyor. Konvansiyonel olmayan silahlar kategorisinde yer alan "misket bombaları"nın kullanımı yasak. İHA
 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


 


  


 


 


 


 


 


 


 


 


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler