YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ateşkes sağlandı ama yine kan aktı
Ateşkes sağlandı ama yine kan aktı
12 Şubat 2015 14:24
Ukrayna'nın doğusunda ordu birlikleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında son 24 saatte çıkan çatışmalarda 2 Ukrayna askerinin öldüğü bildirildi.

Doğudaki ayrılıkçılara karşı sürdürülen operasyonların yönetildiği Terörle Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, son 24 saatte ayrılıkçıların aralarında yerleşim alanlarının da bulunduğu çeşitli noktalara 104 saldırı düzenlediği belirtildi. Ayrılıkçılarla çıkan çatışmalarda 2 askerin hayatını kaybettiği, 21 askerin de yaralandığı ifade edildi.

Ayrılıkçıların Mariupol yakınlarındaki Şirokino ve Sahanka kasabalarına da ağır silahlarla saldırı düzenlediğinin kaydedildiği açıklamada hükümet güçlerinin ayrılıkçıların saldırılarını püskürttüğü ifade edildi. Açıklamada, saldırılarda can kayıplarının olduğu vurgulandı. Ukrayna'nın doğusundaki gerginliğin yeniden tırmanışa geçmesi üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen hafta Petro Poroşenko ve Vladimir Putin ile görüşmelerde bulunmuştu.

Alman, Fransız, Ukraynalı ve Rus liderler, dün Belarus'un başkenti Minsk'te gece boyunca yaptıkları görüşmelerin ardından, 15 Şubat itibarıyla ülkenin doğusunda ateşkesin sağlanması için mutabakata vardı.

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler