YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ateşkes ihtimali doğdu
Ateşkes ihtimali doğdu
Ateşkes ihtimali doğdu
12 Ağustos 2008 / 11:51 Güncelleme: 12 Ağustos 2008 / 00:00

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Gürcistan'daki askeri operasyonları durdurma kararı aldığını açıkladı. 


GORİ'DE 5 KİŞİ ÖLDÜ, 4 KİŞİ YARALANDI


Rus savaş uçaklarının Gürcistan'ın Gori kentine düzenlediği bombardımanda can kaybının 5'e yükseldiği bildirildi.


Reuters ajansı, Gori'deki foto muhabirinin, bombardımanın ardından sokakta 5 ceset ile 4 yaralı gördüğünü ve bunlardan ikisinin gazeteci olduğunu aktardı.


Muhabir, araçları boş sokaklarda ilerlerken herhangi bir uyarı yapılmadan vurulduğunu, bombanın aracın önüne düştüğünü söyledi.


AFP foto muhabiri de, Gori'deki olayda bir Gürcü gazeteciyle şoförünün öldüğünü bildirdi. Gazetecinin, havan topu mermisinin aracına isabet etmesi yüzünden öldüğü, foto muhabirinin gazetecinin kimlik belgesini gördüğü belirtildi.


Bu arada, Hollanda'nın Tiflis Büyükelçisi Onno Van Elderenbosch, dün geceki Gori bombardımanı sırasında ölen Hollandalı gazetecinin RTL-2 televizyonu için çalıştığını bildirdi.


Büyükelçi Elderenbosch, gazetecinin adını açıklamadı, ancak bir başka gazetecinin de yaralı olduğunu kaydetti.


Dün geceki Gori bombardımanı sırasında medya merkezinin de isabet aldığı, ayrıca kentteki üniversite ile postanede yangın çıktığı belirtiliyor.


GORİ'DE DERİN BİR SESSİZLİK HAKİM


Rus birliklerinin işgal ettiği bildirilen, Gürcistan'ın ayrılıkçı bölge Güney Osetya sınırındaki Gori kentinde tam bir sessizlik hüküm sürüyor.


Gürcü kaynaklarının Rus birlikleri tarafından işgal altında olduğunu iddia ettiği kentin merkezinde çok sayıda terk edilmiş, Gürcü birliklerine ait zırhlı araç, tank ve benzeri teçhizat dikkati çekiyor.


Sivillerin de terk ettiği kentte az sayıda hareket halinde araç ve yaşlı vatandaşlara rastlanıyor. Kent sakinleri, dün gece kentin merkezinde yer yer çatışmalar olduğunu, bugün ise Rus askerlerinin kentte bulunmadığını söylediler. Sakinler, tüm dükkanların kapalı olduğunu, ekmek bulmakta zorluk çektiklerini belirttiler.


Gori'nin dışında yaşanan çatışmalarda Gürcü birliklerine ait bir zırhlının tamamen tahrip edildiği, sivil bir aracın da hurdaya döndüğü görüldü. Görgü tanıklarına göre çatışma bölgesinde iki sivil hayatını kaybetti.


Tam bir hayalet kent görünümdeki Gori'nin yolu trafiğe açık. Kent merkezinde ve dışında herhangi bir önlem göze çarpmıyor. Zaman zaman kent merkezinin üzerinde Rus uçaklarının sesleri duyuluyor. Gürcü kaynaklarına göre, Rus uçakları tarafından yine bombalanan Gori çevresinde ölen siviller var. Ölen siviller arasında yabancı gazetecilerin de bulunduğu ileri sürülüyor. Gori yolu üzerinden Tiflis'e hareket edildiğinde yine Gürcü birliklerine ait çok miktarda zırhlı araç, tank ve benzeri teçhizat, yol kenarlarına terk edilmiş halde görünüyor.


Gori kentinde kalan az sayıda sivil vatandaşın büyük bir endişe içinde olduğu ve çaresizlik içinde evlerinde beklediği dikkati çekiyor. Kent merkezinde ve çevresinde birçok binanın Rus uçaklarının bombardımanında ciddi zarar gördüğü, bazı binaların kullanılamaz halde olduğu gözleniyor.


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler