YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ateşkes ihlal edildi: 40 ölü
Ateşkes ihlal edildi: 40 ölü
26 Ekim 2012 10:39
Suriye ordusunun ateşkes ilan etmesine rağmen Esed rejimine protestolar sürüyor. Ateşkes sonrası Suriye'de 40 kişi hayatını kaybetti.

Suriye'de ateşkes ihlal edildi. Ateşkes kararına rağmen ölenlerin sayısı 40'a yükseldi. Esed güçleri ateşkesi ihlal ederek 95 yeri bombaladı.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Şam'da 10, Humus'ta 5, İdlib'te ve Dera'da 3'er ve Halep'te 2 kişi olmak üzere 40 kişinin Esed güçleri tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ise Esed güçlerinin Humus'un Halidiye mahallesindeki kuşatmasını sürdürdüğünü ve sivil yerleşim birimlerinin aralıklı olarak tanklarla bombalandığını kaydetti.

Konsey, Beşşar Esed'in 23 Ekim'de aldığı genel af kararının da sözde kaldığını, Şam ve Humus merkez hapishaneleri başta olmak üzere hiçbir cezaevinde siyasi mahkumların serbest bırakılmadığını kaydetti.

Öte yandan Suriye'nin İdlip kentine bağlı Harim kasabasında, Esed güçleri ve muhalifler arasında çatışmaların zaman zaman şiddetlenerek sürdüğü gözlendi.

Harim kasabasında gün boyu çatışmalar yaşandığı ve dumanların yükseldiği, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Beşaslan köyünden izlenebiliyor.

Esed bu kez mescitte namazını kıldı

Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ve hükümet yetkililerinin, Şam'ın en büyük camisi Emevi Camisi yerine küçük bir mescitte bayram namazı kıldığı görüntüler devlet televizyonunda yayınlandı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler