YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ateşkes için 4 ülke çalışıyor
Ateşkes için 4 ülke çalışıyor
11 Temmuz 2014 11:46
İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanması için 4 ülkeden arabulucuların çalışma yaptığı bildirildi.

Hamas hareketine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Almanya, Mısır, Katar ve ismi verilmeyen bir Arap ülkesinden arabulucular, İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanması için çalışma yürütüyor.

Söz konusu arabulucuların, ateşkes çabaları henüz bir sonuca ulaşmazken, İsrail ile Hamas arasında orta yol bulmaya çalıştıkları belirtildi.

Hamas'ın ateşkes için öne sürdüğü şartların "İsrail'in, Kasım 2012'deki ateşkes anlaşmasının şartlarına uyması, Gazze'deki ambargonun hafifletilmesi, Gilad Şalit'e karşılık yapılan esir takası anlaşmasından sonra tutuklanan Filistinlilerin serbest bırakılması, Batı Şeria'daki operasyonların durması, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklularla Mayıs 2012'de yapılan anlaşmaya bağlı kalınması" olduğu ifade edildi.

İsrail'in, Hamas'ın Gazze ambargosunun hafifletilmesi konusundaki şartını kabul etmediği belirtilerek, Hamas'ın şartsız ateşkesi kabul etmesi için çeşitli kesimlere baskı yaptığı kaydedildi.

Arabulucuların "Gazze'deki sorunların daha sonra çözülmesi" taahhüdüyle, Hamas'tan ateşkesi şartsız kabul etmesini istediği bildirildi.

Esir takası anlaşması

İsrail yönetimi, Ekim 2011'de Hamas ile "esir takası anlaşması" imzalamıştı. Mısır hükümetinin arabuluculuğunda yapılan anlaşmada, Hamas'ın elinde bulunan İsrail askeri Gilad Şalit karşılığında İsrail hapishanelerindeki bin 27 Filistinli serbest bırakılmıştı.

Filistin Esirler Bakanlığı'nın verilerine göre, Gilad Şalit karşılığında İsrail hapishanelerinden serbest bırakılan bin 27 Filistinliden 60'ı yeniden tutuklandı.

Kasım 2012'deki ateşkes

İsrail'in 14 Kasım 2012'de Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Ahmet el-Caberi'ye düzenlediği suikastla başlattığı Gazze'ye yönelik hava, kara ve deniz saldırıları, 21 Kasım'da Mısır'ın arabuluculuğuyla İsrail ile Filistinli gruplar arasında ateşkes anlaşmasına varılması üzerine sona ermişti.

Ateşkes anlaşması metninde, "İsrail, Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi'ne yönelik havadan ve karadan yürüttüğü saldırılarını durduracak. Filistinli gruplar, İsrail'e yönelik roket atışlarını sona erdirecek. İsrail kontrolünde bulunan Gazze sınırı, 24 saat sonra insan ve mal geçişine açılacak" ifadelerine yer verilmişti. Ancak İsrail, birçok kez ateşkes maddelerini ihlal etmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler