YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Assange'nin yeri biliniyor mu?
Assange'nin yeri biliniyor mu?
02 Aralık 2010 14:14
Amerikan diplomatlarının gizli yazışmalarını yayınlayan WikiLeaks sitesinin kurucusu ve eski hacker Julian Assange'nin avukatı, İngiliz polisinin ve birçok ülkenin Assange'nin yerini bildiğini söyledi.

Tecavüz ve cinsel taciz suçlamasıyla hakkında tutuklama emri çıkarılan Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange'ın avukatı, İngiliz polisi ve birçok ülkenin Assange'ın nerede olduğunu bildiğini söyledi.

Avukat Mark Stephens, "Scotland Yard'ın ve birçok ülkenin güvenlik servislerinin Assange'ın nerede olduğunu bildiğini" belirtti.

Stephens, Assange'ın yeriyle ilgili bilgi vermedi.

İngiliz "The Times" gazetesi bugün, Assange'ın İngiltere'nin güneydoğusunda bulunduğunu ancak İsveç'in çıkardığı tutuklama emrindeki şekil kusuru nedeniyle tutuklanamadığını yazarken, ''The Independent'' gazetesi de bugün verdiği haberde, Wikileaks kurucusunun İngiltere'nin güneydoğusunda yaşadığının sanıldığı belirtmişti.

Julian Assange ile ilgili bir başka iddia da İngiliz Independent gazetesinden geldi...

Gazete, bugünkü sayısında "Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın bundan sonra ne yapacağını" sordu ve Assange'ın İngiltere'de olduğunu iddia etti...

Bugün birinci sayfasını Assange'a ayıran gazete Assenge'ın fotoğrafına yer vererek, "Assange nerede? Ne istiyor? Ve bundan sonra ne yapacak?" sorularına yer verdi.

Gazeteye göre, Julian Assange İngiltere'nin güney doğusunda... İngiliz Polis Teşkilatı Scotland Yard da bir aydan uzun süredir Assange'ın yerini biliyor. Ancak gazeteye göre, gözaltına alınması için resmi bir talimatın teşkilata ulaşmadığı. Gazete Interpol'un, Assange'ı arananlar listesine aldığını da anımsattı.

Independent, İngiltere'nin Organize Suçlar Ajansı'nın (SOCA) uluslararası tutuklama emri talimatı aldığı ancak şu ana kadar bunu onaylamadığı, polisin de SOCA onaylamadan tutuklama yapamayacağı kaydedildi.

Assange'ın bundan sonra yaratacağı sarsıntının bir Amerikan bankasına yönelik belgelerle mali sektörde yaşanacağını söylediği anımsatıldı. (A.A. - Kanal A Haber)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler