YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Asrın Projesi'nde su karaya çıkıyor
'Asrın Projesi'nde su karaya çıkıyor
06 Ağustos 2015 11:39
'Asrın Projesi' olarak nitelendirilen 'KKTC Su Temin Projesi' tamamlandığında Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp su 106 kilometrelik boru hattıyla KKTC'deki Geçitköy Barajı'na aktarılacak.

Söz konusu isale hattının tamamlanması dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla KKTC'de yarın tören düzenlenecek.

Yıl sonunda tamamlanması planlanan proje kapsamında bugüne kadar Mersin Alaköprü Barajı, KKTC Geçitköy Barajı, 24 kilometrelik Türkiye tarafı kara yapıları, 3.7 kilometrelik KKTC tarafı kara yapıları, 67 kilometrelik Geçitköy Terfi İstasyonu-Arıtma Tesisi- Lefkoşa arasındaki isale hattı işleri bitirildi.

50 yıllık su

KKTC Tarafı İçme Suyu Arıtma Tesisi ile Girne, Gazimağusa ve Dipkarpaz bölgeleri içme suyu isale hatlarının yapımı ise sürdürülüyor. Proje tamamlandığında Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp su 106 kilometrelik boru hattıyla KKTC'deki Geçitköy Barajı'na aktarılacak. İletilecek suyun yaklaşık 38 milyon metreküpünün içme, 37 milyon metreküpünün ise sulama amaçlı kullanılması planlanıyor. Projenin su sıkıntısı çeken KKTC'nin gerek içme gerekse sulama amaçlı 50 yıllık su ihtiyacını karşılaması ve özellikle sulama suyunun ülkenin zirai gelirlerini artırması öngörülüyor.

Denizin 250 metre altında

Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri, 80 kilometrelik deniz geçişi boru hattıyla, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte kurulan askılarla KKTC'ye su taşınacağını, en uzun halatın uzunluğunun 1 kilometreyi bulacağını kaydetti. Proje için toplam 80 bin 655 metre boru, 132 şamandıra üretildiğine dikkati çeken yetkililer, yüksek yoğunluklu polietilen boruların her birinin çapının 1.6 metre olduğunu bildirdi.

anavatan
 // mustafa
turkiye her şeyi yapar sonra Kıbrıs'ta olmadık terbiyesiz ve nankör ce açıklamalar yapılır. bir guneydogudaki Kürt demiyorum nankörler birde kıbrıs daki nankörler Türkiye daha ne yapsin...
06 Ağustos 2015 13:57
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler