YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Askerlerin tutuklanmaları doğal"
"Askerlerin tutuklanmaları doğal"
26 Şubat 2010 09:12
Eski Türkiye - Avrupa Birliği (AB) karma parlamento komisyonu eş başkanı Jan Joost Lage komutanların gözaltına alınmalarıyla ilgili ne dedi?

Eski Türkiye - Avrupa Birliği (AB) karma parlamento komisyonu eş başkanı Jan Joost Lagendijk, Balyoz Operasyonu iddiaları kapsamında bazı üst düzey askerlerin gözaltına alınmaları ile ilgili olarak, "Eğer sivillere oluyorsa askerlere de olmalı. Bunun olduğunu görmekten mutluluk duyuyorum" dedi.

Lagendijk, Amerikan Kongresi'nde düzenlenen Türkiye ile ilgili bir toplantı sonrasında son gözaltılar ile ilgili soruları cevaplandırdı. Joost Lagendijk, sivil ya da asker, eğer suça bulaşmışsa, bu kişilerin demokrasilerde olması beklenen şekilde sorgulanması, eğer haklarında şüphe varsa da tutuklanmasını görmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi. Lagendijk, "Bu oldukça doğal. Elbette ki bu, doğru yapılmalı. Eğer güçlü şüpheler varsa tutuklanmalılar" ifadesini kullandı.
 Haklarında iddialar varsa, rütbesine bakmaksızın askerlerin de gözaltına alınıp iddia edilen suçlar ile ilgili bağlantılarının olup olmadığının sorulmasının iyi bir şey olduğuna vurgu yapan Lagendijk, "Şimdi Türkiye'de bu oluyor. Bunun hassas bir konu olduğunu biliyorum. Tansiyon yükseliyor. Ancak Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı'nın buluştuğunu görmekten de mutluyum. Bence bunun (gözaltıların) olması Türkiye için iyi. Ancak iyi yönetilmeli, tansiyon çok yükseltilmemeli" diye konuştu.

 TAŞPINAR: BALYOZ'UN ABD'DEKİ YANSIMASI BASINDA OLDU

Brookings Enstitüsü Türkiye Programı Direktörü Dr. Ömer Taşpınar da Balyoz Operasyonu iddiaları kapsamındaki gözaltıların ABD'deki yansımasının daha çok basında görüldüğünü ifade etti. Son olayların, 28 Şubat'ın rövanşı olduğu yönünde de yorumlar yapıldığını belirten Taşpınar, "Ama genel anlamda Amerika'daki bakış açısı Avrupa'ya oranla, acaba yine Türkiye'de asker sivil ilişkilerinde sorun olur mu, yeni bir kapatma davası açılır mı, bu Türkiye'nin iç politikasına nasıl yansır, uzun dönemde de Türk Amerikan ilişkilerine nasıl yansır şeklinde" diye konuştu.

 TAŞPINAR: "SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI TASARISI KOMİTEDE KABUL EDİLECEK"

Taşpınar, 4 Mart'ta Amerikan Kongresi Dış İlişkiler Komitesi'nde oylanacak olan sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısı ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu. Tasarının kabul edileceği tahmininde bulunan Taşpınar, şunları kaydetti: "Fakat Kongre'de bu oylanmayacak. Komite'de geçtikten sonra böyle bir risk çıktığı için Amerikan Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray Kongre üzerinde daha çok çalışıp, özellikle de İran konusunda yaptırımlara Türkiye'nin desteğinin gerektiği ve Türkiye-Ermenistan ilişkileri açısından böyle bir tasarının her şeyi alt üst edeceğini anlatacaklar. Dolayısıyla ben Kongre'de geçeceğini zannetmiyorum." Ömer Taşpınar, Türkiye'nin muhtemelen büyükelçisini geri çekeceğini, bunun da geçen senelerde olduğu gibi Amerikan medyasında ses getireceğini aktardı.

Cihan

lagendijk kendi sofrasınada baksın...
 // ibrahim çelikoğlu
Lagendijk'i,Kürt dostu olarak bildik.Gördük ki AB derin devleti ile işbirliği yapanlar Ergenekon örgütü çıktı.PKK'yı da kullanmışlar.Ölen sayısı,onbinlerce olarak biliniyor.Joost bir daha Diyarbakır'a gelmesin
AB'deki derin devlet diyarına gidip araştırma yapsın.Bunu başarabilse??Bir daha kimsenin burnu kanamaz......
26 Şubat 2010 11:41
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler