YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Askerlerimize pusu kuruldu"
İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon, yardım filosunun asıl amacının Hamas'a silah sağlamaya yönelik olduğunu iddia etti.
"Askerlerimize pusu kuruldu"
31 Mayıs 2010 / 12:41 Güncelleme: 31 Mayıs 2010 / 12:51

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dani Ayalon, İsrail'in meydana gelen can kayıplarından dolayı üzgün olduğunu söyleyerek, "İsrail bu krizi atlatmak için elinden geleni yaptı" dedi.

Dan Ayalon, düzenlediği basın toplantısında, gemidekilere Gazze'ye getirmeyi planladıkları insani yardımı Gazze'ye ulaştırmayı teklif ettiklerini, ancak bu tekliflerinin kabul edilmediğini ifade etti.

Ayalon, olayın Türkiye ya da başka bir ülkeyle olan ikili ilişkilerle ilgisi bulunmadığını belirterek, filoyu organize eden örgütün özel bir örgüt ve İslami unsurlarla bağlantılı olduğunu ve "tamamıyla provokasyon amacı taşıdığını" öne sürdü.

İHH İnsani Yardım Vakfının El Kaide, küresel cihat ve Hamas'la bağlantı olduğunu, teröre destek verdiğini iddia eden Ayalon, filonun amacının da insani yardım değil, Hamas'a silah sağlamaya yönelik olarak, denizden bir koridor açmayı hedeflediğini de ileri sürdü.

Filodakilerin ayrıca pasif direniş yapacaklarını söylediklerini belirten Ayalon, "ancak asıl olarak İsrail askerlerine pusu kurduklarını, gemide İsrail askerlerine karşı kullanılan en az iki silah tespit edildiğini" söyledi.

Ayalon, İsrail'in hiçbir ülkeyle ihtilaf peşinde olmadığını, gemide vatandaşı bulunan tüm devletlerle İsrail'in her türlü yardımı sağlaması konusunda temaslar yapıldığını da kaydetti.

Ayalon, tüm komşu ülkelere, ortamı sakinleştirmeye ve durumu sağlıklı bir şekilde atlatmaya yardımcı olmaları çağrısında da bulundu.

Bu arada Haaretz gazetesi, halen Kanada'da bulunan ve yarın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşecek olan Başbakan Binyamin Netanyahu'nun ziyaretini yarıda keserek İsrail'e dönmeyi düşündüğünü bildirdi.

İSRAİLLİ ARAPLAR GERGİN

Gelişmelerin ardından İsrail'deki Arap liderlerinin, durumu değerlendirmek üzere bir araya geldikleri öğrenildi.

İsrail'deki Arap toplumunun, İsrail çapında yarın genel grev yapması da bekleniyor.

İSRAİL ORDU RADYOSU: "RAED SALAH YARALI DEĞİL"

Bu arada İsrail Ordu radyosu, İsrail'deki İslami Hareket liderlerinden Şeyh Raed Salah'ın yaralandığı yolundaki haberlere karşılık, hastanede ona benzeyen bir kişinin bulunduğunu kaydetti ve Salah'ın yaralılar arasında bulunmadığını duyurdu.

Bazı haberlerde, Salah'ın halen Mavi Marmara gemisinde bulunduğu ve durumunun iyi olduğu belirtildi.

Bu arada Raed Salah'la ilgili haberlerden sonra, İsrail'deki Arap kasaba ve köylerinin çevresine çok sayıda askeri birlik ve polis yığıldığı da verilen bilgiler arasında.

Batı Şeria'nın merkezi durumundaki Ramallah'ta, İsrail'in kanlı operasyonuna karşı büyük bir protesto gösterisi düzenleneceği bildirilirken, Batı Şeria'nın diğer Filistin kentlerinde de gösteriler planlandığı öğrenildi.

Gazze'de ise Filistinliler yollara döküldü. Sokakların insanlarla dolu olduğu ve operasyona karşı tepkilerini dile getirenlerin ellerinde bayraklarla yürüdükleri belirtildi.
AA

OSMANLININ TOPRAĞINDA GEZEN BİR AVUÇ SÜRÜ
 // YAVUZ SULTAN SELİM
Bu çakal ayalon artık susmaya mahkum edilmeli..Türkiye onun dilini kesmeli.Büyük orta dopu projesi dediler bakın bir bir otaya çıkıyor.Biz artık dur demezsek biz de bu bataklıkta yok olacağız....
31 Mayıs 2010 15:38
HADİ ORDAN ŞEREFSİZ
 // MURAT
Gemide Silah olmadığı belli. Siz sivillere silah sıkmaya alışıksınsınız. Birde savunuyorsunuz. Onursuz herifler Allah sizin belanızı versin. Bu topraklarda yok olun gidin......
31 Mayıs 2010 13:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler