YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri tarihinin en büyük siparişi
Askeri tarihinin en büyük siparişi
19 Temmuz 2010 08:14
Kanada, 65 adet yeni nesil F-35 tipi savaş uçağı alacak.Kanada 9 milyar dolara mal olacak siparişle askeri tarihinin en büyük alımlarını gerçekleştirecek.

Kanada'nın 65 yeni nesil F-35 tipi savaş uçağı alacağı açıklandı.

Kanada Savunma Bakanı Peter MacKay, ülkesinin 65 adet F-35 Lightning II Joint Strike Fighter tipi savaş uçağı için Lockheed Martin firmasına sipariş verdiğini, siparişin toplam tutarının ise 9 milyar Kanada Doları (13.2 milyar TL) olduğunu söyledi.

Kanada askeri tarihinin en büyük alımını gerçekleştireceklerini belirten Bakan MacKay, ''Anlaşmanın genel toplamı, uçakların bakım-onarım ve yedek parçaları ile birlikte 18 milyar doları (26.4 milyar TL) bulacak. Bu rakama, hava kuvvetlerinin halen kullanmakta olduğu CF-18'lerin 2.6 milyar dolar tutarındaki modernizasyonları da dahil olacak. Bütün siparişler de 2016 yılına kadar teslim edilecek'' diye konuştu.

MUHALEFET TEPKİLİ

Hükümetin kararına anamuhalefet Liberal Parti Lideri Michael Ignatieff, tepki gösterdi. Michael Ignatieff, bu kadar yüksek meblağlı bir alımı, fiyat kırımı esasına dayalı bir ihale değil de doğrudan yapmanın şüpheleri de beraberinde getirdiğini söyledi. Federal Meclisin Savunma Komitesini toplantıya çağıran Ignatieff, ''gizli kapaklı, hesabı bilinmeyen ve esrarlı bir kararla, ordunun tarihindeki en büyük alımı, önce Meclise sonra halka izah etmek zorundalar'' dedi.

Bu arada, savaş uçağı alınacak Lockheed Martin firmasından şu ana kadar bir açıklama yapılmadı.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler