YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Askeri müdahale BM'ye meydan okumaktır"
"Askeri müdahale BM'ye meydan okumaktır"
29 Ağustos 2013 12:18
Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennadiy Gatilov, Suriye'ye askeri müdahale açıklamalarının Birleşmiş Milletler'in (BM) temel hükümlerine ve uluslararası hukuk normlarına meydan okumak anlamına geldiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası Adalet Divanı'na ev sahipliği yapan Lahey'deki Barış Sarayı'nın 100. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Gatilov'un, BM Genel Sekteri Ban Ki-mun ile görüştüğü bildirildi.

Görüşmede Gatilov'un, Suriye'de şu aşamada sadece diplomatik yollara başvurulması gerektiğinin altını çizerek, "Bazı ülkeler tarafından yapılan Suriye'ye askeri müdahale açıklamaları, BM'nin temel hükümlerine ve uluslararası hukuk normlarına meydan okumaktır" ifadesini kullandığı belirtildi.

Rus diplomatın, BM'nin Suriye'deki misyonuna destek verilmesi gerektiğini söyleyerek, raporun en kısa sürede BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmasının önemine dikkati çektiği ifade edildi.

Ayrıca Gatilov Rus devlet kanalı "Rossiya-24"e yaptığı açıklamada, Cenevre-2 Konferansı hazırlıklarında ABD ile diyaloğun Suriye'deki duruma bağlı olarak gelişeceğini ancak şimdilik herhangi bir görüşme olmadığını kaydetti.

"Rusya Akdeniz'deki donanmasını güçlendirme kararı aldı"

Rusya, Akdeniz'deki donanmasını iki gemiyle güçlendirme kararı aldı.

Rus İnterfaks haber ajansının askeri bir kaynağa dayandırdığı haberde, Rusya'nın Suriye'deki son gelişmelerden sonra Akdeniz Donanması'nı iki savaş gemisi göndererek güçlendireceğini yazdı.

Kaynak, iki geminin en kısa sürede Akdeniz Filosuna katılacağını belirtti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler