YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Askeri konvoya saldırıda gelişme
Askeri konvoya saldırıda gelişme
24 Eylül 2010 09:32
Tacikistan'da 25 askerin öldüğü konvoy saldırısını Özbekistan İslami Hareketi'nin üstlendiği açıklandı.

Tacikistan'da 25 askerin öldüğü askeri konvoya düzenlenen saldırıyı Özbekistan İslami Hareketi (ÖİH) üstlendi.

Radio Liberty Tacik servisine ses bandı gönderen ÖİH sözcüsü olduğunu söyleyen Abdufettah Ahmadi, Tacikistan’ın doğusundaki Raşt ilçesi yakınındaki Kamarob'da 25 askerin öldüğü ve çok sayıda askerin yaralandığı askeri konvoy saldırısını ÖİH'nin üstlendiğini duyurdu.

Saldırıda ÖİH'nin bir üyesinin de öldüğünü belirten Ahmadi, çok sayıda silah ve cephanenin ele geçirildiğini, ayrıca bir askerin esir alındığını kaydetti.

Kamarob'daki konvoy saldırısının, Tacikistan hükümetinin Afganistan'daki operasyonlarla ilgili ABD ve NATO ile işbirliği yapması, son dönemde ülkede çok sayıda caminin kapatılması ve kadınların İslami kıyafet giymesinin yasaklanması yüzünden düzenlendiğini belirten Ahmadi, Tacikistan hükümetinin bu politikalarına son vermemesi durumunda "terör saldırılarının devam edeceğini” ifade etti.

Tacikistan hükümeti, 25 askerin öldürüldüğü saldırılardan, 1992-1997 yıllarında ülkede meydana gelen iç savaşta hükümete karşı direnen Birleşik Tacik Muhalefetinin (BTM) eski komutanlarından Mirzohoca Ahmedov (Mirzohoca Belgi), Alauddin Davlatov (Ali Bedaki) ve Abdullo Rahimov'un (Molla Abdulla) yandaşlarını sorumlu tutmuştu.

Geçen ay sonunda Duşanbe cezaevinden kaçan 25 mahkumun ülkenin Afganistan ile sınırında yerleşen dağlık Raşt ilçesine gizlenmesinin ardından bölgede geniş kapsamlı operasyon başlatılmış, son olarak bu operasyonları desteklemek için bölgeye gelen askeri konvoya militan grup tarafından, 25 askerin öldüğü saldırı düzenlenmişti.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler