YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asker tabutuyla kaçakçılık hangi ülkeyi sarstı?
Açılan soruşturma kapsamında iki havacı tutuklandı
Asker tabutuyla kaçakçılık hangi ülkeyi sarstı?
23 Mayıs 2009 / 09:10 Güncelleme: 23 Mayıs 2009 / 00:00

İngiltere'de Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne mensup bir grup askerin Afganistan'da ölen İngiliz askerlerinin tabutlarını ülkelerine getiren uçakları kullanarak kaçakçılık yaptığının ortaya çıkması gündeme bomba gibi düştü.


Skandal, Afganistan'dan İngiltere'ye dönen ve tabutları taşıyan uçakta Afganistan'dan getirilen karton sigaralarla birlikte başka kaçak malların bulunmasıyla ortaya çıktı.


Afganistan alınan kaçak mallar,  askeri malzeme kolisi gibi gösterilen kutuların içine içinde askerlerin naaşlarının bulunduğu tabutların yanına gizlenmiş olarak bulundu.


Olay İngiltere'de büyük yankı uyandırırken, açılan soruşturma kapsamında iki havacı tutuklandı.


Askerlerden birinin evinde binlerce poundluk şüpheli para transferlerine ilişkin belgeler bulundu.


Ordunun üst kademesi, olayın ardından ateş püskürürken, evlatlarını Afganistan'da kaybeden aileler de büyük tepki gösterdi.


YILLARDIR BU İŞİ YAPIYORLARDI
Şimdilik kaçakçılık yapan gruba dahil olan  sekiz kadar askerin tespit edildiği belirtilirken, çetenin yıllardır bu şekilde faaliyet gösterdiği kaydedildi.


Olaya karışan askerlerin rütbelerinin erlerden subaylara kadar uzandığı belirtiliyor.


Kaçak sigara ve diğer kaçak malların tabutların içine ya da naaşların üzerine saklandığına dair dair henüz bir kanıt bulunamadığı, ancak soruşturmanın ileri evrelerinde bunun kesin olarak belirleneceği kaydedildi.


Grubun kaçakçılık için Afganistan'dan Wiltshire'daki Kraliyet Hava Kuvvetleri üssüne gelen C-17 jetlerini seçtiği belirtiliyor.


Yetkililer savaş bölgesinden gelen C-130 Hercules ve Tristar tipi yolcu jetlerinin de kullanmış olabileceğini tahmin ediyor.


Soruşturma sürerken, olaya dahil olan asker sayısının artabileceği de ifade ediliyor.


Soruşturmayı yürütenlerden adı açıklanmayan bir yetkili, "Ölümü kullanarak para kazanmaya çalışmak son derece aşağılık bir davranış ve Silahlı Kuvvetlerin tüm değerlerine aykırı" diye konuştu.


Askerlerin ordudan atılmalarının yanı sıra, hapis cezasına çarptırılmaları bekleniyor. GAZETEPORT

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler