YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asker kayıplarına ilginç önlem
Asker kayıplarına ilginç önlem
11 Mart 2010 09:04
Amerikan ordusu askerlerini video oyunlarıyla eğitecek

Amerikan ordusu, eğitimlerinde video oyunlarını kullanarak sahadaki asker kaybını azaltmaya çalışacak.

Amerikan Silahlı Kuvvetlerinin komutanlarından General James Mattis, ABD Savunma Bakanlığının, video oyunlarındaki ilerlemelerden ordunun da yararlanması amacıyla yapılacak araştırmaların finansmanını geçen hafta onayladığını açıkladı.

Program için ne kadar para ayrıldığını belirtmeyen General Mattis, 2. Dünya Savaşı'ndan beri Amerikan piyadelerinin ordu genelinde yüzde 80'lik kayıp verdiğini söyledi. General Mattis, video oyunlarının askerlerin çatışma öncesinde birçok taktik ve etik tehdit durumuyla karşılaşmalarına olanak sağladığını ifade etti.

General Mattis, Amerikan Temsilciler Meclisinin Savunma Komisyonundaki konuşmasında, ''Birçok çatışma yaşadım, belki bilimsel değil ama kaydettiğimiz kayıpların yarısı aptalca, salakça nedenlere bağlı. İnsanlara simülasyon yaptırırsak, askerler düşman kalesini düşürmek için tek bir yol değil beş yol öğrenir'' dedi.

Gerçek savaş eğitiminin her zaman yapılması gerektiğinin altını çizen Amerikalı General, ''Ama video oyunları sayesinde savaş alanında yapılan hataların birçoğunun azaltılabileceğini düşünüyorum'' dedi.

Amerikan ordusu hali hazırda ''America's Army'' adlı oyunu kullanıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler