YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asker himayesinde sivil geçiş
Asker himayesinde sivil geçiş
25 Temmuz 2012 07:29
Beşar Esed sonrası Suriye'yi Mısır'daki gibi Yüksek Askeri Konsey ile Yemen'deki gibi rejimden bir yetkilinin başkanlığında geçiş hükümeti yönetecek...

Fransız Le Figaro gazetesi, Suriye'de Esad sonrası geçiş senaryosunu masaya yatırdı: Mısır modeli Askeri Konsey himayesinde ülkeyi seçime götürecek Baas liderliğinde bir geçiş hükümeti

Suriye'de rejim muhalifleriyle ordu birlikleri arasındaki çatışmalar en kanlı devresine girerken, Esad'ın yakında devrilebileceği ihtimalinden hareketle demokrasiye geçiş süreci de konuşulmaya başladı. Fransa'da yayımlanan Le Figaro gazetesi, muhtemel senaryoları konu edinen geniş bir analiz yayımladı. Buna göre, Batılı diplomatik kulislerin gündeminde Mısır'da olduğu gibi askeri konsey yönetiminin kurulması veya Libya ve Yemen'de olduğu gibi geçiş hükümetlerinin işbaşına getirilmesi öngörülüyor.
Mısır modeli: Şu anda orduda bulunan ve ordudan ayrılan askeri gruplar bir araya getirilecek. Askeri konsey, 9 ay görevde kalarak ülkeyi seçimlere hazırlayacak. Bu süreçte anayasa da hazırlanacak. Le Figaro'nun haberine göre, askeri konseyin yönetimine, geçtiğimiz haftalarda Şam'dan Paris'e kaçan General Menaf Tlass'ın getirilmesi gündemde. Tlass'ın Sünni olması ve Esad rejimini çok yakından tanıması, geçiş sürecinde kritik rol oynayabilir. ABD de bu modeli destekliyor.
Yemen modeli: Özellikle Katar'ın başını çektiği Arap ülkelerinin talebi olan bu modelde, Esad ailesinin ülkeden ayrılarak Abu Dabi ya da Dubai'ye yerleşmeleri söz konusu olacak. Esad'ın yardımcısı Faruk el Şara'nın yönetimi devralacağı bu modelde, Esad'a yargılanmama garantisi verilecek. Söz konusu geçiş hükümetinde Suriyeli Sünni aileler de yer alacak. Ancak ABD, İslamcılara yer verilmemesinde ısrar ediyor. Suriye Ulusal Konsey Başkanı Abdülbasit Seyda ve Konsey üyesi Georges Sabra, Esad'ın yardımcısının yönetime geleceği 'Yemen modeli'ne sıcak baktıklarını açıkladı.

CAMİ ÇIKIŞINDA SALDIRI: 30 ÖLÜ
Suriye'nin iç kesimlerinde yer alan Hama'da, güvenlik güçlerinin Şeria köyüne düzenlediği operasyonda 30 kişinin öldüğü bildirildi. Suriye Genel Devrim Koseyi (SRGC), kentin Sehil Haba'ya bağlı Şeria köyüne düzenlenen operasyonda rastgele açılan ateş sonucunda 30 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Suriye ordusuna bağlı güvenlik güçlerinin teravih namazı kılanların üzerine ateş açtığı, ölenlerden çoğunun cami cemaatinden olduğu kaydedildi.

ANKARA, 'KONTROLLÜ GEÇİŞ' İSTİYOR
Esad sonrası Suriye'nin geleceğine ilişkin planlar, Ankara'da da yakından izleniyor. Ankara'ya göre, gitmez denilen Esad rejimi için artık geçiş yönetimine dönük projeler geliştirilmesi, mevcut yapının sona yaklaştığının göstergesi. Türkiye, geçiş döneminin kontrollü ve yönetilebilir olmasından yana. Esad'ın içinde bulunacağı bir yönetim, sadece oyalama anlamına gelir. İlke olarak Esad'sız ve rejim uzantısız bir geçiş hükümeti kurulmalı. Ama önemli olan, Suriye halkının kendi kararını kendisinin vermesi...

KİMYASAL SİLAHLAR SINIRLARA ÇEKİLİYOR
Suriye'nin önceki gün "kimyasal silahlarımızı dış müdahaleye karşı kullanırız" çıkışından sonra muhalifler, ordunun elindeki kimyasal silahların, Esad'ın emriyle sınır bölgelerinde bulunan havaalanlarına çekildiğini iddia etti. İsrail de "Suriye, kimyasal silah stokları çevresinde güvenliği artırdı" dedi. Öte yandan, Suriye ordusu savaş uçaklarıyla Halep'i bombaladı. Dün en az 77 kişi öldü. Halep ve Humus hapishanelerinde yaşanan isyanlarda, 10 tutuklunun hayatını kaybettiği açıklandı. (Sabah)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler