YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aşırı sağcı lider hakim karşısında
Aşırı sağcı lider hakim karşısında
04 Ekim 2010 09:36
Müslümanlara karşı nefret oluşmasına yol açtığı gerekçesiyle hakıında dava açılan aşırı sağcı lider Geert Wilders bugün hakim karşısına çıkacak.

Müslümanlara karşı toplumda kin ve nefretin oluşmasına yol açtığı gerekçesiyle geçen yıl hakkında dava açılan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'ın mahkemesi bugün başlıyor.

Amsterdam'da hakim karşısına çıkacak olan Wilders'ı ünlü avukat Bram Moszkowicz'in savunması bekleniyor. Hollanda televizyonu NOS, mahkemeyi canlı yayınlayacak.

Birkaç hafta sürmesi beklenen mahkemede, kararın 2 Kasımda alınması bekleniyor. Wilders, bugünden sonra 6, 8, 12, 15 ve 19 Ekim tarihlerinde de mahkemeye çıkacak.

Geert Wilders, geçen ocak ayında yargılamanın usulüne ilişkin yapılan duruşmada, Amsterdam Mahkemesinin kendisini yargılama yetkisine sahip olmadığını savunmuştu.

Avukatı aracılığıyla açıklama yapan Wilders, Lahey'de ikamet ettiği için mahkemesinin bu şehirde olması gerektiğini öne sürmüştü. Ancak mahkeme heyeti, Müslümanlara karşı yaptığı açıklamalar ve bu söylemi destekleyecek şekilde çektiği "Fitne" filminin ülke genelini kapsadığını belirterek bu isteği reddetmişti.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler