YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asıl hedefi bakın neymiş!
Norveç'te 77 kişiyi katleden Anders Behring Breivik'in asıl hedefinin İşçi Parti'nden politikacıları kaçırıp öldürmek olduğu belirtildi.
Asıl hedefi bakın neymiş!
18 Kasım 2011 / 16:36 Güncelleme: 18 Kasım 2011 / 16:40

Norveç'te temmuz ayında 77 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın sorumlusu Norveçli Anders Behring Breivik'in asıl hedefinin İşçi Partisi'nin önde gelen politikacılarını kaçırıp öldürmek olduğu bildirildi.

Tabloid gazete VG, Breivik'in polis sorgusundan sızan bilgilere göre yaptığı haberde, aşırı sağcı zanlının İşçi Partisi'nin üst düzey politikacılarını vatan haini olarak gördüğü için böyle bir eylem yapmayı planladığını söylediğini belirtti.

VG, Breivik'in amacının eski Norveç Başbakanı Gro Harlem Bruntland, Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Stoere ve İşçi Partisi gençlik kanadı başkanı Eskil Pedersen'i öldürmek olduğunu yazdı.

32 yaşındaki Breivik'in 22 Temmuz'da İşçi Partisi gençlik kampında 69 kişiyi öldürdüğü sırada sadece Pedersen'in kampta bulunduğu ve saldırıdan zarar görmediği bildiriliyor.

Breivik, 22 Temmuz'da önce başkent Oslo'da 8 kişinin öldüğü bir bombalı saldırı düzenlemiş, daha sonra kentin hemen dışındaki Ütoya Adası'ndaki bir gençlik kampında 69 kişiyi öldürmüştü.
 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler