YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asıl hedef Türkiye
Azerbaycan Adalet Partisi Başkanı ve milletvekili İlyas İsmayılov, Hocali katliamı ve 1915 Ermeni iddialarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.
Asıl hedef Türkiye
26 Şubat 2012 / 10:59 Güncelleme: 26 Şubat 2012 / 11:04

Azerbaycan Adalet Partisi Başkanı ve milletvekili İlyas İsmayılov Azerbaycan parlamentosunda Hocalı soykırımının 20’nci senesinde konuşma yaptı. Konuşmasında İlyas İsmayılov, 1915 yılında olmayan bir olaya dünyayı inandırma politikalarını 90 senedir sürdüren Ermenilerin yalan üzerinde kurdukları politikalarının esas hedefinin Türkiye ve Türklük olduğuna değindi.

Yukarı Karabağ’ın Hocalı kentinde gerçekleşen bu katliamın kökünde bile bu hususun yattığına vurgu yapan milletvekili İsmayılov, bu hususta Türkiye ile Azerbaycan’ın bir politikaları takip etmesinin önemine dikkat çekti. Parlamento konuşmasında Azerbaycan milletvekili, Ermenilerin bu yalanlarının paralelinde Avrupa’nın özellikle Fransa’nın Avrupa değerlerinden vazgeçerek, Ermenilerin yalan ideolojisinin adeta esirine çevrildiklerini söyledi.


“Ermenilerin Gebbels’in yaptığı gibi yalanı tekrar tekrar seslendirerek hem kendilerini hem de dünyayı bu yalana inandırmağa gayret ediyorlar. Azerbaycan AGİT in MİNSK grubundan Yukarı Karabağ sorununun çözüme ulaşacağını beklememeli ve bu sorunun BM güvenlik konseyinin güdümüne geçmesine nail olmalıdır. Eğer BM bu hususta uluslararası hukuk normlarını gerçekleştiremese Azerbaycan kendi toprak bütünlüğünü kendisi temin etme yoluna girmelidir. Uluslararası hukuk bu sorunun çözümünde Azerbaycan’ın doğrularını tanıyor ve bu hususu dikkate alarak Azerbaycan Devleti kendi hukukunu savaş yolu ile bile temin etmek zorundadır. Avrupa kendi değerlerine dönüş yapmalı ve yüz karası ortaçağ politikaları içeren yalanı dayatma politikalarından vazgeçmelidir. Ermenilerin yalan tarih uydurmalarını siyasi olarak kullanan Avrupa kendine saygıyla kendi hukuk normlarına saygıyla yaklaşmalı ve sözde ermeni soykırımı yalanları yerine gerçeklerin gözüne dik bakmalıdır. Türkiye’nin yükselen gücünün önüne ermeni kartı ile geçme çabalarının sadece Batı değerlerine güvensizliğe neden olacağına vurgu yapan İlyas İsmayılov Karabağ meselesinin sadece Azerbaycan’ın değil Türkiye’nin de bir başka meselesi olduğunu Hocalı gibi tarihte Türklere yaşatılan zülmün temelini Büyük Medeniyetimizin genişleme ihtimalinin teşkil ettiğinin de özellikle altını çizdi. Azerbaycan ve Türkiye’nin beraberliği sözde değil özde birliği birçok sorunlarımızın çözümünü temin edecektir. Bizim gücümüz ortak politikalar üretmek ve beraber stratejileri gerçekleştirmektedir. Biz bir birbirimize Türkiye Azerbaycan olarak değil tek millet, tek güç, tek ruh olarak kenetlenmeli, omuzlarımızı birbirimize vermeden bir an bile tereddüt etmemeliyiz. Kurtuluşumuz, geleceğimiz, hedeflerimiz ancak bundan sonra mümkündür.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler