YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Artık Türkiye'nin AB üyeliğinden yana değilim"
Fransa'yı şoke eden Türkiye olayı
"Artık Türkiye'nin AB üyeliğinden yana değilim"
07 Nisan 2009 / 21:27 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, NATO zirvesinden sonra ''artık Türkiye'nin AB üyeliğine sıcak bakmadığını'' söyledi.


RTL radyosunun sorularını yanıtlayan Kouchner, Türkiye'nin zirve sırasında Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO genel sekreterliği görevine getirilmesine karşı baskılarının ''kendisini çok şaşırttığını'' belirtti.


''Ben Türkiye'nin AB üyeliğinden yanaydım'' diyen Kouchner, 3-4 Nisanda Fransa ve Almanya'da yapılan NATO zirvesinden sonra ''artık böyle düşünmediğini'' ifade etti.


Kouchner, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda ''neden fikrini değiştirdiği'' sorusunu, ''Çünkü bize uygulanan bu türden baskı beni çok şaşırttı'' diye yanıtladı.


Türkiye'nin karikatür krizinden dolayı Rasmussen'e yönelik eleştirilerine atıfta bulunan Kouchner, 2005 yılında yaşanan bu kriz hakkında, ''Bana öyle geliyor, en azından diyebiliriz ki beceriksizceydi'' dedi.


''Türkiye'nin daha güçlü bir din ve daha az laiklik yönünde değişimi beni kaygılandırıyor'' ifadesini kullanan Kouchner, Türkiye'nin NATO zirvesi sırasındaki uygulamasının ''kendisini şoke ettiğini'' söyledi.


Merkez sağ hükümetin sol eğilimli bakanı Kouchner, ayrıca AB üyeliği konusunda ABD'nin karar vermeyeceğini ifade etti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler