YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arsal'da kaçırılan Lübnan askerleri
Arsal'da kaçırılan Lübnan askerleri
31 Ağustos 2014 03:00
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün elindeki Lübnanlı asker, ailesine "beni kurtarın" çağrısı yaptı.

İnternette, video paylaşım sitesi Youtube’da yayımlanan bir dakika 6 saniyelik videoda Şii Lübnan askeri, 3 gün içinde IŞİD militanları tarafından başı kesilerek öldürüleceğini söyleyerek ailesinden yardım istedi.

Kırmızı bir gömlek giydiği görülen asker "Ben, Ali el-Hac Hasan. Ailemden, babam ve kardeşimden devletin en üst düzey yetkilisine giderek, Rumiyye Cezaevi'ndeki tutuklularla takas edilmemiz için talepte bulunmasını istiyorum. Bu, 3 gün içinde gerçekleşmezse IŞİD militanları bizi öldürecek" ifadelerini kullandı.

IŞİD'in elindeki 10 askerden biri olan Hasan, ailesine, hükümete baskı yapmak için sokağa çıkma ve gösteri düzenleme çağrısında da bulundu.

Dün yayınlanan başka bir videoda da diğer 9 asker, ailelerine harekete geçme çağrısında bulunmuştu.

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında ordu birlikleri ve Suriye'den gelen silahlı gruplar arasında 2 Ağustos'ta başlayan çatışmalar, 7 Ağustos'ta son bulmuştu. Arsal kırsalına giren Nusra Cephesi ve IŞİDmilitanları, varılan ateşkes uyarınca kademeli olarak bölgeden çekilirken, 20'ye yakın askeri rehin almış, daha sonra içlerinden 8'ini serbest bırakmıştı.

IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'nin torunu olduğunu söyleyen IŞİD militanı Ebu Musab, dün sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada, kaçırılan bir Lübnan askerinin başı kesilerek öldürüldüğünü belirterek, cesedin fotoğrafını paylaşmıştı.

Ordu güçlerinin, IŞİD liderlerinden olduğu iddia edilen Ebu Ahmed el-Cuma'yı, Arsal'daki askeri barikatı geçişi sırasında gözaltına almasından sonra, bölgede yeniden çıkan çatışmalarda, 17 asker ölmüş, 86 asker yaralanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler