YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arnavutluk'ta "katı atık" protestosu düzenlendi
Arnavutluk'ta "katı atık" protestosu düzenlendi
01 Ekim 2016 16:16
Başkent Tiran'da toplanan binlerce kişi, katı atık yönetimi mevzuatında yapılan değişiklikleri protesto etti

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da, ülkeye katı atık ithalinin yapılmasını öngören ve meclis tarafından onaylanan "Entegre katı atık yönetimi" mevzuatında yapılan değişiklikler protesto edildi.

Başkentteki Gençlik Parkı'nda toplanan ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çevre koruma gönüllüleri ve vatandaşlardan oluşan binlerce kişi, 22 Eylül'de onaylanan katı atık yönetimi mevzuat değişimini protesto amacıyla hükümet binasına yürüdü.

Burada toplanan grup, Arnavutluk'a tehlikeli olmayan katı atıkların ithali ve ham madde yerine atık kullanılmasını öngören yeni mevzuatın içeriğine tepki göstererek, Cumhurbaşkanı Bujar Nishani'ye değişikliği onaylamaması çağrısında bulundu.

Bu arada, Başbakan Edi Rama ilgili yasal mevzuatın uygulanması gerektiğini savunarak, yeni düzenlemenin "Temiz bir Arnavutluk" amacına uygun olduğunu ifade etmişti.

Öte yandan, 22 Eylül'de Arnavutluk Meclisi'nde onaylanan yeni mevzuat düzenlemesine göre, ülkedeki geri dönüşüm endüstrisine katkı sağlanması amacıyla tehlike içermeyen atıkların ülkeye ithali ve katı atıkların ham madde yerine kullanılması oy birliğiyle kabul edilmişti.

Arnavutluk'taki sivil toplum kuruluşlarına atıkların gümrüklenmesi ve kontrolü konularında izleme hakkı veren yeni mevzuat, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından ekonomiye katkı sağlamadığı ve çevre kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle tepki toplamıştı.

Ülkede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları Arnavutluk'a ithal edilecek atıklar noktasında belirlenmiş bir liste olmadığını savunurken, hükümet ise yeni mevzuatla birlikte geri dönüşüm sanayisi, taşımacılık ve materyal satışı alanlarında yeni iş imkanlarının ortaya çıkacağı ve firmaların kurulacağını belirtmişti. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler