YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arjantin’de olaylar çığırından çıktı!
Arjantin’de olaylar çığırından çıktı!
05 Aralık 2013 09:54
Arjantin’in Cordoba kentinde maaşlarına zam isteyen polislerin greve gitmesinin ardından çok sayıda yağmalama olayı yaşandı.

Cordoba’da toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine polisler, ’’iş durdurma’’ kararı aldı. Polislerin karakollardan çıkmadığını gören Cordobalılar, kentte bulunan marketlere yağma amacıyla saldırmaya başladı. Olaylarda şu ana kadar 2 kişi hayatını kaybederken, 100’ün üzerinde vatandaş yaralandı, 52 kişi de gözaltına alındı. Cordoba Valisi Jose Manuel de la Sota, olayların şiddetini artırması üzerine hükümete, ’’acil yardım’’ çağrısında bulundu.

Sota, hükümetten kente takviye polis göndermesini istedi. Olaylar sırasında, 85 yaşındaki bir kişinin de evine giren hırsız tarafından öldürüldüğü bildirildi. Kentte olaylar nedeniyle toplu taşıma araçları, kamu daireleri ve bankalar hizmet veremezken, okullarda eğitime ara verildi. Vatandaşların saldırılardan korunmak için eşyalarıyla evlerinin önünde barikatlar kurdukları gözlendi. Polislere, ’’göreve dönün’’ çağrısı kabul edilmeyen Vali Sota’nın, emniyet yetkilileriyle temaslarının sürdüğü belirtildi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler